netinfo >> Против студа: По-добре повече дрехи вместо една дебела
За да запазим повече от телесната си топлина и да намалим изпотяването, е добре да спазваме няколко основни правила за обличане през зимните месеци
Когато навън температурите паднат и задуха студеният вятър, човек се нуждае не просто от дебели дрехи.
За да запазим повече от телесната си топлина и да намалим изпотяването, е добре да спазваме няколко основни правила за обличане през зимните месеци.
По-добре повече дрехи вместо една дебела
Това е универсално правило, но е особено полезно, ако навън е ветровито. По-добре облечете няколко фланелки под пуловера, отколкото една дебела дреха и връхната върху нея.
Най-общо човешкото тяло има нужда от три пласта дрехи - най-долната (която трябва да е от естествена материя, за да попива изпотяването), средната (чиято основна функция е да изолира тялото от външния въздух) и горна (която да пази от студа и вятъра).
По този начин се постигат едновременно три неща: запазвате отделяната от тялото топлина, попивате потта и избягвате изстудяването и треперенето.
Новите термални материи
Специалистите препоръчват да ги използвате, защото те са разработени с точно определена цел - да задържат телесната топлина вътре в облеклото.
Други материи пък са подходящи - също както и памучните, за най-долното облекло. Те абсорбират отделяната пот и поддържат тялото сухо (ако мислите, че в студеното време човек не се поти, това е напълно погрешно!). По този начин тялото много по-трудно изстива.
Горната дреха трябва да изолира от студа
Тя трябва буквално да е бариера за студа, вятъра и влагата от дъжда или снега. Вече има достатъчно такива облекла, произвеждани от материи, които едновременно не пропускат студа и влагата, а в същото време "дишат".
Така трябва да се избират и останалите части от зимното облекло, които пазят най-лесно измръзващите части на тялото - главата, краката и ръцете.
Ако ходите без шапка, ще губите 60% от телесната си топлина. Особено при вятър, а и при много ниски температури, жертвайте част от естетиката и нахлупете шапка, покриваща и ушите. Те са особено чувствителен орган, а понякога човек има усещането, че през тях студът сякаш "влиза направо в мозъка".
И през зимата очите имат нужда да бъдат защитавани от вредното влияние на ултравиолетовите слънчеви лъчи. Всъщност слънчевите очила (най-добре със 100% UV защита) са еднакво препоръчителни и през лятото, и през зимата.
Ръкавиците е най-добре да са с пръсти, да не пропускат студ и влага, като не прилепват плътно към ръката. Ако между тях и кожата има въздух, ще ви е много по-топло.
Чорапите също трябва да имат свойството да попиват отделяната пот - така краката ви ще остават сухи и топли. Разбира се, и обувките са много важни. Освен да не пропускат влага и студ, те спокойно могат да са един номер по-големи.
Какво да избягваме
Тесните поли и панталони са много неподходящи при студ и влага, освен ако не са направени от плат, който не пропуска и съхне бързо. Памукът е подходящ за долния пласт облекло, но не и за горния или средния.
Ако не искате да се откажете от разходките или спорта дори и в най-студеното време, все пак обмислете дали е разумно. Не е въпрос само на облекло.
В студа се диша по-трудно, а и леденият въздух при физическо напрежение влиза недостатъчно затоплен навътре в дробовете. По-добре да спрете спорта на открито за няколко седмици, отколкото да се разболеете и да ги прекарате в леглото.
Zdrave.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар