събота, 25 декември 2010 г.

30-дневен притвор за 16 осомничени

30-дневен притвор за 16 осомничени

Мери Јордановска 

24.12.2010 23:57
 
 
Десетина комбиња и силно полициско обезбедување се уште се пред Кривичниот суд, осомничените се во комбињата и чекаат да бидат спроведени во затворот во Шутка.
16 осомничени досега добија 30-дневен притвор во Шутка. Станува збор за сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски, директорката на А1 Телевизија, Анета Кочишки, постарата ќерка на Рамковски, како и неговиот брат, поранешниот директор на Телевизијата и многу други вработени во фирмите на „Перо Наков“.
Распитот во судот траеше десет часа но, вкупно судската полициска постапка траеше точно 24 часа.
Адвокатите се уште немаат излезено официјално да го соопштат решението на судот. Се полнат комбињата со осомничените, вкупно се 23, од кои 16 ќе завршат во Шутка, додека останатите не и се достапни на полицијата.
Оваа одлука на судот, адвокатите ја сметаат за скандалозна, бидејќи е донесена без конкретни вештачења, без факти и без докази.
Пред судот се собрани роднини и пријатели на сите осомничени лица, сите се разочарани од оваа одлука на истражниот судија.

петък, 17 декември 2010 г.

Евентуална война между двете корейски държави ще е ядрена

news.bgnes.com - Евентуална война между двете корейски държави ще е ядрена

Северна Корея предупреди днес за опасност от ядрен конфликт, ако избухне война между двете корейски държави, като това изявление се прави в момент на продължаващи дипломатически усилия за сваляне на напрежението на полуострова.

Според официалния севернокорейски сайт Uriminzokkiri войната на полуострова е неизбежна и избухването й е само въпрос на време. "Поради войнственото и безотговорно поведение на Южна Корея въпросът не е дали ще има война на Корейския полуостров или не, а кога ще избухне тя. Ако избухне война, тя ще прерасне в ядрен конфликт, който ще надхвърли границите на Корейския полуостров", посочва още сайтът. В същото време официалният орган на севернокорейската компартия в. "Нодон Синмун" описва полуострова като най-опасния район в света. /АФП

вторник, 14 декември 2010 г.

По повод на Фейсбук дискусия за образованието и образованието у дома вместо в училище

Мисля, че преди да се правят каквито и да било други реформи в образователната система, е нужно да бъде отслабена авторитарната й хватка върху самите учители. Като се почне от министерството и всички негови регионални структури и се стигне до директорите на училищата, май основната грижа е властта, упражняването й върху низшестоящите, респективно спускането на всякакви директиви и команди. Няма как учителят да бъде по-добър, когато го третират, както са третирани и учениците в училище. И учителят, и децата, се нуждаят от повече автономия и свобода за творчество, от по-индивидуален и човешки подход.


Заедно с това ми е трудно да видя как това може да стане, защото самото ни общество има такъв характер. Много хора ежедневно работят при същия стил - или властват/командват, или са командвани и се подчиняват. А не е ли така и в много български семейства, където общуването с децата се свежда до командване от родителите?

Промяната все някога ще се случи, макар да е бавна. Но без да променим този си стил, собственото си авторитарно мислене и нагласи, не можем да очакваме това да стане и в училище.

Аз лично не бих искала да правят "реформи", заобикаляйки това, особено управляващи, които не се ползват с доверие и не действат въз основа на обществен консенсус, базиран на широко обсъждане преди това. Боя се иначе, че "реформите" ще се сведат до разрушение, без не само да се съгради нещо по-добро, но изобщо да се съгради нещо. В Англия отдавна са разбрали, че имат повече изгода от еволюция, отколкото от революции. Не ги харесвам като държава в много отношение, но практичността на това според мен е очевидна.

неделя, 12 декември 2010 г.

събота, 11 декември 2010 г.

Филм "Пушки, микроби и стомана" или за ролятана географията в завладяването на света от и господството на европейците

Ето линка към част от 3 епизод на филма: Пушки, микроби и стомана - Еп.3 5/5

Безкрайно интересен филм, а също и теорията на професора за ролята на географията, респективно пушките, микробите и стоманата, за завладяването на света от най-развитите европейски държави през последните няколко века. Но отговорът накрая за неравенството в света и за причините за хала на бедните държави не ме удовлетворява. У мен филмът извика други въпроси:
  • Какво кара най-развитите държави да нападат и да правят всичко възможно, за да завладеят по-изостаналите и да експлоатират природните им богатства?
  • Защо не ценят разнообразието на култури и цивилизации, което винаги дава предимство?
  • Защо се опитват да смажат, да унищожат и да заграбят, вместо да търгуват например? Защо вземащите такива решения са зли и непочтени?
  • Винаги ще има неравенства и неравномерности в развитието, но означава ли това, че тези, които са най-напред, винаги ще завладяват и експлоатират по-изостаналите? 
  • Човешката природа ли е такава? Има ли алтернатива на това?
  • Има ли начин и какъв да се промени това? Как може да му се противодейства?...

сряда, 24 ноември 2010 г.

Португалия се готви днес за най-голямата стачка в историята си

dnevnik.bg - Португалия се готви днес за най-голямата стачка в историята си

Ирландският кабинет на ръба на бръснача заради общественото недоволство

news.bgnes.com - Ирландският кабинет на ръба на бръснача заради общественото недоволство

Португалия ли е следващата?

banks.dir.bg - Португалия ли е следващата?

Ирландия се завръща към основния си експорт – емигранти

dnevnik.bg - Ирландия се завръща към основния си експорт – емигранти

понеделник, 15 ноември 2010 г.

Алтернатива

Защо ще избират Карлово, след като Къкринското ханче им подхожда повече?

неделя, 14 ноември 2010 г.

Част от Фейсбук разговор с една много интелигентна приятелка-майка на първокласник за вредите от ходенето на училище за детето й

Г.: "Писна ми някой да ме командва какво да правя с децата си! Откъде-накъде държавните бюрократи и идеолози да са по-добри родители от мен? Това дете аз съм си го родила, не те!"

Й. Интересен въпрос поставяш: чии са децата - на семейството и родителите (биологични или не) или на държавата. И кой на кого помага в отглеждането им - семействата на държавата или обратно. Макар че нали един древен мъдрец бе казал, че нашите деца не са наши...

Между другото, поразтърсих се из Интернет и открих тези мисли, които ми бяха попаднали за първи път преди повече от 20 години:
"Твоите деца не са твои деца.
Те са синове и дъщери
на копнежа към живот за себе си.
Те идват чрез теб,
но не от теб,
и макар, че са при теб,
не ти принадлежат.
Ти можеш да ги дариш с твоята Любов,
но не и с твоите мисли,
тъй като те имат собствени мисли.
Ти можеш да дадеш дом на тяхното тяло,
но не и на тяхната душа,
тъй като тяхната душа живее
в дома на утрешния ден,
който ти не можеш да посетиш дори и в своите сънища.
Ти можеш да опиташ
да бъдеш равен на тях,
но не опитвай да правиш тях
равни на себе си,
тъй като животът не върви назад
и не остава в миналото.
Ти си лъкът, от който
твоите деца се изстрелват
като живи стрели.
Остави лъка в ръцете на Стрелеца,
нека носи радост!
(Халил Джубран из "Пророкът")
 ...

Колко жалко наистина, че синът ти е принуден да тъпче на едно място или най-малкото да пълзи в математиката, вместо да лети, както може - за да бъде в рамките на стандарта. Мисля, че разбирам гнева и огорчението ти, и може би чувството ти за безсилие. И аз се опитвам да си спомня някое от възможните решения, които съм учила в университета или съм чела по книгите, но нищо не ми идва наум. Ти си го знаеш - индивидуално обучение, обаче май няма такова в нашата страна. Можеш да продължиш да го занимаваш извън училище, обаче остава проблемът с това, че от една страна, в клас ще му е скучно, тъй като е много по-напред от останалите, а от друга, че естествена мотивация и любознателност се подменят от инструментална (т.е. награди и наказания).
  ...

 Горните коментари ми припомнят концепцията на Алвин Тофлър за "електронна къщичка" или къща-офис, в която цялото семейство работи или/и учи, без да пътува ежедневно за работа или училище. Аз смятам, че това може би ще се случи (ако избегнем екокатастрофа), и тогава родителите с повече интелектуален капацитет ще имат възможността - а техните деца щастието -, да повлияят върху ученето на децата си. А за децата с по-малък късмет по отношение на родителите си вероятно ще бъде намерен някакъв друг начин да наваксат неравнопоставеността си.
...

Дали няма някакъв начин да се намали тази вреда все пак? Да успееш да поддържаш вътрешната мотивация, т.е. естествената любознателност и желание?
...

"Изсмукан" е точно казано. Да ти кажа, по едно време работих като възпитател в занималня на интернат и се чувствах точно така, като се прибирах. Училището действа така на всички въвлечени... Изглежда оттук нататък ти се пада основната задача да помагаш за релаксацията и възстановяването и за намаляване и компенсиране на вредите, доколкото е възможно. Особено когато ентусиазмът и на самото дете се поохлади... Това май се случва с повечето деца още във втори клас.
..

Предполагам, че можеш да намериш изход и решение на проблема, ако наистина искаш и ги търсиш. Дори да не е веднага. Със сигурност има някакво решение...
...

‎"Обществото" според мен включва много неща и субекти, включително семействата и индивидите, както и, в идеалния вариант, множество различни идеи, практики и модели. Дори мотото на ЕС е "Единство в многообразието".

Освен това обществото не е еквивалентно на държавата и институциите (включително училището), както и на властимащите.

Обществото само печели от многообразието и предлагането на алтернативи, тъй като може да избира и евентуално да приеме най-успешните... Следователно, ако някой търси и намери алтернативна и по-добра форма за обучение и образование на децата си, това не значи, че бяга от обществото. Още повече, че образователната система неизбежно ще се промени, защото май няма някой в днешно време, който да е доволен от нея.

Всъщност промяната чрез допускането на алтернативни модели и отсяването на най-сполучливите ми се струва далеч по-добра, отколкото силовото налагане на "реформи" отгоре.

четвъртък, 11 ноември 2010 г.

Как става ученето от грешките

Учим се от грешките си, но от анализа им, от разбирането на причините, поради които сме сгрешли. Това е по-сложно от бихевиоризма и от условните рефлекси или инструменталните реакции в психо експериментите. Грешката не е като да се сблъскаш с черна кутия -  ако не успееш, вече не се доближаваш до кутията. Тук играе роля и интелектът, може би подпомогнат от божествения.

понеделник, 8 ноември 2010 г.

По повод статия за личния живот на актьори

dir.bg - Дженифър Анистън виновна за развода на Кортни и Дейвид

Кога най-после ще престанат да бърникат в личния живот на хората! Включително и в моя!
"Великите комбинатори", интриганти и кукловоди...

четвъртък, 4 ноември 2010 г.

Размисли по Фейсбук постинг: Поразените деца - Всичко, което искам да кажа на висок глас

gayaneminassian.weebly.com - Поразените деца - Всичко, което искам да кажа на висок глас

Интересен откъс. Това ми припомня как преди няколко години, когато все още вярвах в американския тип "демокрация", прочетох една статия от една дама, която е образовала домашно децата си. В нея тя говореше, че една от целите й била да избегне индоктринирането им в училище. Тогава това ме изненада, а днес мисля, че вече я разбирам много добре. Истинската демокрация според мен би била възможна само при силни и независимо мислещи индивиди, които умеят да действат заедно при необходимост. Друг е въпросът дали такива индивиди е възможно да се появят някога...

 Цитат: "Колеж у дома
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Няма начин да се мине през колеж без трудности и големи разходи, нали?
http://bgrecon.commentary.net/bgrecon/DBell/dbug/chapter25.htm"

...Т.нар. "скрита програма"

Само да добавя, да не става недоразумение, че според мен и социалната солидарност и отговорност е необходима. Но в общество, съставено от силни, умни (и образовани), независими индивиди, а не от стадни единици.

петък, 15 октомври 2010 г.

Психо атаките на Биг Брадърс в интимния ми живот 2 - Amnesty International

Допреди няколко години, може би 4-5, се смятах най-вече за жертва и търсех начини да се спася. И по ирония дотогава ги търсех от и се надявах на англосаксонските държави и "развити демокрации". Тогава разбирах донякъде ситуацията, но неизвестността откъде и от кого идва всичко това тогава беше много по-голяма.

Сега мисля, че всъщност може би съм донякъде привилигирована, защото разбирам неща, за които повечето хора по света са в неведение, а правителствата са безпомощни и не знаят как да ги преодолеят... В скоби казано, и освен това съм жива, макар над кариерата ми, респективно оцеляването ми, да тегнат куп въпросителни. Може би трябва да благодаря също на Бог или на Това, Което Наричаме Бог - и за възможността да разбирам, и за разбирането, и за това, че не съм преминала в отвъдното...

Поне досега не сме видели много случаи на ефективно и дълготрайно преодоляване от страна на отделни правителства - немарионетните правителства продължават да губят избори, победени чрез по-изтънчени или по-средновековни похвати. Според мен те губят до голяма степен поради това, че се опитват да правят това, за което у нас се казва "на краставичар краставици продава". От една страна те се борят не срещу вътрешните си политически опоненти, а  всъщност срещу стоящите зад тях и контролиращи ги Биг Брадърс. От друга страна те опитват да преборят Биг Брадърс със средствата, в които последните са се специализирали десетилетия и които всъщност са създали.

Смятам, че не само не мога да разчитам на спасение по начина, по който Биг Брадърската пропаганда внушава, например политическо убежище (наистина ли българите убиха Георги Марков, а руснаците - Литвиненко?) или помощ от неправителствени организации като Амнести интернешънъл или други организации за защита правата на човека. Може би самата аз съм една от първите лястовици на новото, което може да се окаже спасение за всички. Тъй като съм един от свободните, самостоятелно мислещи умове и почтен човек, способен да преодолее (в някаква степен) манипулациите, натиска и да прояви здрав идеализъм - също толкова важен, колкото и здравия реализъм и прагматизма при тези обстоятелства... Защото парите са важни, но не са всичко на този свят. А властта е възможна, защото хората я позволяват и докато вярват, че тя е в тяхна полза, а не вреда.

Що се отнася до Amnesty International:

Би било подценяване на Биг Брадърс да се вярва, че те биха оставили наистина независими от тяхното влияние неправителствени организации от този тип, особено толкова влиятелни. Това - логически. А фактически, последните доклади и анализи точно на Амнести Интернешънъл по отношение на България, а и на света, показват съвсем друга картина от тази, която аз смятам, че съм разбрала през изминалите години. И тяхната картина е много близка до вижданията  и официалните политики на англосаксонските правителства.

Освен това в днешно време всичко е виртуално и е много трудно да се представят доказателства, които да свършат работа за пред съд или за пред неспециализирана публика. Ако бе възможно да се представят такива доказателства, досега с властта на Биг Брадърс щеше да е свършено. Специалистите, например тези от тайните служби на различни страни, могат да проследят нещата (буквално) и да ги разберат, могат да проверят разбраното (например дали въз основа на него могат да прогнозират какво реално ще се случи). Но те вероятно нямат нещо "черно на бяло", което да представлява убедително доказателство срещу суперсила. Как например ще се разбере какво или кой причини катастрофите на самолетите на македонския президент Борис Трайковски и на полския президент Лех Качински заедно с почти целия патриотичен елит на страната? Кой всъщност уби Джон Кенеди? А финансовата криза напоследък в някои страни, които са  неудобни за Биг Брадърс? При това имаме налице толкова веществени неща.

Не, тези неправителствени организации не са и не могат да бъдат реална опозиция на всесилните Биг Брадърс. А точно от такава има нужда.

Алексей Петров и проекта му за нова политическа партия

Не знам кой е Алексей Петров, освен че е (бивш) служител на тайните служби. Не знам дали наистина е мъченик и опозиция на властимащите или му се изгражда такъв имидж. Не бих казала, че ми е все едно дали е жертва или не - не би трябвало да се допуска въобще системата да прави от хората жертви. Не знам също подробности за проекта му за партия и вероятно никога няма да се заинтересувам достатъчно, за да разбера.

Обаче смятам, че в политическия живот вече има твърде много шпионщина и полицейщина. Това е една друга болест на нашето време, както и всесилността на медийната известност. Не говоря само за България, макар че явно тук бе мястото, където тази глобална "болест" изби и стана явна, вероятно заради ключовото ни местоположение и роля (като част от Балканите) и поради спецификата на проблемите тук, включително новомакедонския.

Ако той иска и наистина е необходимо да стане явна фигура в политиката (каквато всъщност вече е) би могъл според мен да избере по-подходящ  начин.

Иначе вече стигнах до положение, когато бих се зарадвала много на искреността на когото и да е, бил той политик или не. Дори да не споделяме дадено виждане (а хората обичат да контактуват със съмишленици), бих се зарадвала, ако мога да вярвам, че той действително мисли това, което говори.

сряда, 13 октомври 2010 г.

Психо атаките на Биг Брадърс в интимния ми живот

Едно влюбване и - яростна и масирана психологическа атака от страна на Биг Брадърс, така че се оказвам дезориентирана, объркана и изнервена. Искат да ме манипулират чрез първичните ми потребности, без значение какви - не се гнусят от нищо и се хващат за всичко, което забележат.

Използват всякакви канали, които имат място в живота ми, и особено медийни. За съжаление не мога да намеря обективни източници на информация за света и за БГ в медиите и прибягвам най-вече към българските, като се опитвам да бъда селективна и да отделям зърното от плявата. А всички те са известно под чий контрол. Но и чуждестранните са под контрол, а ми е по-трудно да ги проверя по някакъв начин, както мога с българските - тук мога да наблюдавам и сравнявам, а също и да отида да видя на място понякога.

Към какво се стремят?

Преди всичко струва ми се, че искат да бъда изолирана, да съм в нещо като психологически затвор. Да държат неудобните за тях хора далеч от мен.

На второ място, мисля, че искат да имат свои хора възможно по-близо до мен (макар и вероятно не прекалено близо, не в ежедневието ми), така че да могат да ме манипулират чрез тях. Или да направят от хората, които вече са ми близки, "свои хора".

Мисля, че е много вероятно да са приобщили по някакъв начин мой приятел от студентските години. Доста време той бе единствения мъж в живота ми (особено след смъртта на баща ми), а изглежда и аз бях нещо подобно за него. Той ми споменаваше преди години на 2-3 пъти за свои познати от службите, които започнали да му ходят на гости. За него знам, че е иначе добряк и лоялен, но податлив на всякакви внушения, било то рекламни или политически. Не е имало случай да бъде изложен на облъчване с някакво такова внушение и да не се поддаде. Виждала съм нееднократно ефекта на търговските реклами върху него. Винаги следва линията на поведение при избори и има политически пристрастия и отрицания, каквито медиите внушават. Така че за съжаление в един момент осъзнах, че лоялността му, която ценя, е към тях, а не към мен. Лоялност без достатъчно (социална) интелигентност не струва много. Това е причината никога да не сме били двойка с него: не съм човек, който ще ръчка и ще контролира някой друг.

В резултат на последната психо атака от такъв тип отново се оказвам много объркана и изнервена, с над нормалния дистрес и въпросителни. Знам, че винаги ще е налице или първият, или вторият случай от горепосочените. Предполагам, че атакуват не само мен, а и хората, които съм срещнала. Ако за мен е трудно и объркващо, вероятно за тях е още повече. И то без те дори да подозират (обикновено нямам време да предупредя и да ми повярват) и без да се усетят, че са обект на такава психо атака.

Какво правя аз? Опитвам се да се затворя още по-дълбоко и по-плътно в черупката си, доколкото е възможно. Дали това ме удовлетворява? Риторичен въпрос.

Пропуснах да напиша, че гореспоменатото е май част от стремежа да ме смажат, т.е. да ме подчинят или компрометират, или и двете.

Знам, че звучи налудничаво, но за мен е факт.

Алтернативата на англосаксонския модел

Може да звучи парадоксално, но дали алтернативата на англосаксонския модел не би могло да бъде точно в обратна на традиционната посока? Т.е. не в колективизъм и в друг монолитен срещуположен полюс, а в повече индивидуализъм, респективно автономност на индивидите.

Горното може да напомня на идеите на анархизма, но има разлика. И тя е, че аз не отричам държавата. Държава или друго социално формирование (организирана форма на общност), и то различни видове едновременно, вероятно винаги ще има.

Смятам, че в човешката природа е заложена и агресивност, освен алтруизъм и други социални инстинкти. Тестостеронът едва ли някога ще изчезне, макар вероятно да може да бъде по-овладян.

Докато има хора, които имат потребност да властват (дори лидерстват) и такива, които да се подчиняват и следват, ще има и йерархии. Все пак се надявам обаче нещо да се променя, може би първо количествено.

Аз по-скоро имам предвид социално формирование от силни, ярки и автономни индивиди, свързани помежду си по-скоро чрез координация...

Музикални стилове и бунтарство

В България някога слушането на западни (англосаксонски) стилове и изпълнители на забавна музика означаваше бунтарство и прогресивност. Днес по-скоро я слушат поради носталгия (по-възрастните) или защото "всички слушат такава".

Всъщност днес бунтарство е ДА НЕ СЛУШАШ или да слушаш НЕ САМО такава.

вторник, 12 октомври 2010 г.

Идва ли краят на разследващата журналистика - Vesti.bg

Идва ли краят на разследващата журналистика - Vesti.bg

Цитат: "...Какво е специфичното за редакционната политика, ценностите и културата на вашия вестник?

- Ние носим двойна отговорност, защото, от една страна, трябва да сме честни с хората, а от друга - да сме коректни към нашето правителство. И в същото време от нас се изисква да бъдем неотменен коректив на властта.
"...

събота, 9 октомври 2010 г.

петък, 8 октомври 2010 г.

Биг Брадър си отива

Разбира се, горното заглавие е по алюзия на заглавието на филма "Момчето си отива". И е също толкова фикция. Но това е, което искам и си пожелавам да се случи - на себе си и на света, т.е. Биг Брадър да си отиде. И, разбира се, алтернативата на явлението "Големия брат" да е по-добра.

вторник, 5 октомври 2010 г.

Равин оправда секса между израелски разузнавачки и врагове в борбата с тероризма

mediapool.bg - Равин оправда секса между израелски разузнавачки и врагове в борбата с тероризма

Китай избира Гърция за прозорец към Европа

e-vestnik.bg - Китай избира Гърция за прозорец към Европа
в. Та неа

Ин витро и взаимоотношенията

Тези дни в медиите бяха публикувани две вълнуващи новини, свързани с ин витро оплождането:

Създателят на ин витро оплождането получи Нобелова награда за медицина
и
Ново откритие повишава ефективността на оплождането ин витро

За мен тези новини са повод за размисъл за децата и за взаимоотношенията в нашия живот и в моя живот.

В България, доколкото знам, към ин витро прибягват жени, които са на възраст до 43 години и обикновено са семейни (в двойка). За тях процедурата се заплаща от държавата или в голяма степен, или изцяло. Това е изключителен шанс за мнозина и и особено за тези, които са с ограничени финансови възможности.

В двойка и с добри финансови възможности звучи като идеалния случай за раждане на дете, независимо дали по обичайния начин или ин витро. Според психолозите времето между втората и петата година от съвместния живот е най-добро за появата на детето. Ако една двойка е пожелала да има дете ин витро, това показва, че двамата се разбират, искат да са заедно и да имат дете заедно. Макар яйцеклетката да е от донор, тъй като законът не разрешавал ин витро със собствена яйцеклетка.

Но в живота не винаги е налице идеалният вариант. Идват ми наум няколко случая.

ПЪРВИ СЛУЧАЙ

Преди няколко месеца нашумя раждането на две близначки от 62-годишна несемейна психиатърка от Русе, която е забременяла ин витро. Едното от бебетата почина скоро след раждането. Лекарите, извършили процедурата, не са могли да откажат на жената, тъй като е нямало законови пречки. Още повече, че тя самата, като лекар, е била наясно с рисковете и се е решила на това само защото поради възрастта (и може би семейния статус) не са й разрешили да си осинови дете. Идеалното решение в случая щеше да бъде, ако законът не бе забранявал на тази жена да си осинови дете.

ВТОРИ СЛУЧАЙ

Друг случай с моя приятелка - филолог и поетеса на любовна лирика. Преди 14 години, на около 32-годишна възраст, тя реши да забременее и стана самотна майка. Тя избра за биологичен баща на детето си неин приятел, който преди това й бе преподавал в художествената гимназия. Тя откровено му предложи, каза му какво иска точно и той се съгласи. А това, което тя искаше, бе да има дете от мъж, когото познава добре, приятели са, и който може, грубо казано, да предаде доказано добър генетичен материал на детето й. При това да не живеят заедно - тя се чувстваше много комфортно в семейството на родителите си и искаше да остане там. Заедно с това тя разчиташе на това той да не изоставя нея и детето, да й помага и да се грижи за тях, особено ако възникне спешна нужда.

Тя не беше обмислила много добре финансовата страна на въпроса според мен: имаше учителска  заплата и разчиташе основно на родителите си, а също и на някаква епизодична помощ от планирания баща на детето й. Тя даде на детето своята фамилия, а не на бащата,  макар че двамата продължават да са приятели, той й помага финансово и се държи с детето като баща.

Проблемът от моя гледна точка беше, че избраният мъж бе щастливо женен за втори път тогава и, макар да не искаше да се развежда, беше принуден, след като съпругата му научи за роденото бебе. И тъй като приятелката ми отказа да напусне семейството на родителите си и да отиде да живее с него, той остана сам. И той е сам и досега.

От негова страна това съгласие бе може би недостатъчно обмислено, а от нейна - недостатъчно етично и може би егоистично. Тогава мислех, че е егоистично спрямо двамата - и бъдещото дете, и избрания баща -, но сега разбирам, че може би бе неетично най-вече спрямо бащата. Наскоро тя ми предаде думите на сина си: "Добре, че с татко не сте женени, защото не трябва да се развеждате". Момчето казало това, шокирано от случаите на шумни и яростни разводи в семействата на деца от неговия клас.

В идеалния случай тук тя би могла да избере за баща на детето си необвързан мъж.

ТРЕТИ СЛУЧАЙ

Има и противоположни случаи, в които някоя жена решава да обвърже и задържи мъж до себе си, като забременее и роди дете. Разбира се, понякога това се случва и без да е планирано. Спомням си, преди повече от 30 години покойната ми майка ми разказа, че една колежка посъветвала дъщеря си да забременее от приятеля си, когото и двете много харесваха, за да му повлияят да й предложи да се оженят. Така и стана.

Мисля, че това е рисковано, макар че в повечето случай действа, особено при мъже с чувство за отговорност и в случаите, когато двамата не са съвсем непознати, а имат някакво отношение на приятелство или известно взаимно привличане.

Не знам какъв е идеалния вариант тук. Всъщност тук влизат много различни случаи и е трудно да се обобщи.

Ако обаче аз самата обичам един мъж, в никакъв случай не бих направила съзнателен опит да го обвържа и задържа по този начин - защото да обичаш някого означава да искаш щастие и за двамата, за всеки един от вас. Решението ми да забренея би било повлияно най-вече от способността ми и възможността ми да се грижа и издържам себе си и детето.

Ако все пак забременея без да искам, вероятно бих допускала варианта да остана самотна майка и бих обмисляла най-вече начините  как да осигуря съществуването ни по-нататък, може би надявайки се и разчитайки и на известна помощ от биологичния баща. Но всичко това е хипотетично и много зависи от това какво всеки един от двамата иска и е готов да направи.

Най-лошия случай в този контекст, за когото мога да се сетя, е да забременея от мъж, когото не обичам или не харесвам, защото това би ме обвързало по някакъв начин с него, дори да не живеем заедно. А аз не бих се съгласила в никакъв случай да живея заедно с някого, когото не обичам, с когото не се разбирам и не се чувствам добре.

МОЯ СЛУЧАЙ

Утре аз ще навърша 42 години, живея сама, нямам деца, имам проблем с Биг Брадър и трудно се справям финансово. Представям си идеалния вариант като семейство, независимо формално или не - с мъж, когото обичам и ме обича, и с дете, биологично или осиновено. Едно дете, защото на земята вече и така има твърде много хора. Въпреки екологично неясното бъдеще.

От друга страна, също доста добър вариант за мен би бил семейство или само с мъж, или само с дете. Не знам дали някога ще успея с първото - толкова години съм сама.

Второто май в по-голяма степен  зависи от мен самата, но трябва да съм сигурна, че мога да осигурявам стабилност, включително финансова и емоционална, както и сигурност на своето семейство като самотна майка.

Засега обаче съм семейство с моите коте и куче, а всеки от горните варианти ми се струва труден. Въпреки това намирам източници на щастие и в моята ситуация.

Вече не съм толкова консервативна и традиционалистично мислеща. А бях такава, вероятно под влияние на родителите ми и поради флегматичния ми темперамент и интровертност. Вярвам, че при относително благоприятни други обстоятелства, аз ще оцелея при всякакъв (семеен) вариант.

четвъртък, 30 септември 2010 г.

Дали не продължавам да се хващам на едни и същи номера?

Ако да, чудя се защо и какво да направя, за да престана да се занимавам с това, респективно да не продължавам да губя време, енергия и нерви напразно.

Може би най-добре е да си "сложа капаците" и да гледам само към целите си, да си наложа да не обръщам внимание на другите неща, които не са жизненоважни за мен.

Няма да казвам, че съм уморена. Защото умората няма значение, ако си струва.

Трябва да оцелявам и да се боря за по-достоен живот за себе си, доколкото е възможно...

сряда, 29 септември 2010 г.

Игълбъргър: Гърция няма историческо право да оспорва името

BGNES News - Игълбъргър: Гърция няма историческо право да оспорва името

Гърция няма историческо право да оспорва името на Македония и спорът е ненужен и неоснователен, заяви бившият държавен секретар на САЩ Лорънс Игълбъргър."Страната, която днес се нарича Македония, се наричаше така и по времето, когато бе част от бивша Югославия. Дали този факт доведе до сериозни проблеми между Гърция и Югославия или между Гърция и Югославска Република Македония? Имаше недоразумения, които избухваха от време на време, но никога не достигаха до точка, която да заплашва мира в региона. И защо да ескалират дотам?", заяви Игълбъргър. Според него е неразумно и глупаво една нация да бъде изнудвана за своето членство в международните организации, чиято цел е да защитават мира и своите членове от агресия на трети страни. В програмата "Гласът на народа" на телевизия НТВ той се спря и на агресивната кампания на гръцкия външен министър Димитрис Друцас в ООН. Игълбъргър е категоричен, че Гърция няма право да си присвоява античната македонска история. "Гърция твърди, че Македон или Македония и Александър Македонски са нейни. Това е невярно твърдение и е редно някой да го заяви. Античните гърци са смятали Македония за полуцивилизована страна, която за тях е била източник на суровини и нищо повече. Подемът на Македония по време на Филип и неговия син Александър е бил посрещнат със силно безпокойствие и военна съпротива, чийто резултат е било страшното поражение на полисите Атина и Тива. Филип и Александър са били смятани за тирани, които подтискат свободата на гърците. Това, че съвременните гърци твърдят, че античното македонско царство е тяхно, е лъжа и игнориране на един исторически факт", категоричен е Игълбъргър.БГНЕС припомня, че Лорънс Игълбъргър е авторитетен американски дипломат, отлично запознат със ситуацията на Балканите. Той започва кариерата си на дипломат през 1957 г. В периода от 1961 до 1965 г. служи в посолството на САЩ в Белград, вече бивша Югославия. След това се завръща в САЩ, където е помощник на съветника по националната сигурност Хенри Кисинджър. По времето на президента Джими Картър Игълбъргър е назначен за посланик в Белград. На този пост той остава в периода от 1977 до 1980 г. През 1982 г. президентът Роналд Рейгън го назначава на високопоставен пост в Държавния департамент. При неговия наследник Джордж Буш баща Игълбъргър вече заема втория по важност пост в американското външнополитическо ведомство – заместник-държавен секретар /1989 г./. В края на мандата на президента Джордж Буш-баща след оттеглянето на държавния секретар Джеймс Бейкър във връзка с предизборната кампания, Игълбъргър за кратко оглавява Държавния департамент на САЩ от 8 декември 1992 до 19 януари 1993. /БГНЕС

Скопие / Македония

вторник, 28 септември 2010 г.

Ако някой искрено ми е казал какво мисли за мен и то не е било ласкаво

Не мога да се сърдя, ако някой искрено е изразил каквото си е мислил... Поне бързо ми минава, дори да съм го приела по-емоционално в началото. Защото  искреността е едно от условията за истината. Дори да не смятам, че казаното е било истина. Дори да ми е прозвучало малко грубо... защото да изразим какво наистина мислим понякога може да е доста трудно и понякога се осмеляваме да го направим само когато сме в състояние на някакъв афект.

Проблемът не е в искреността, а обратно  - в неискреността или в това, че се дава простор за съмнения в неискреност. Понякога казаното може да звучи толкова двусмислено, че може да се тълкува по два и дори повече противоположни начини. И така много да прилича на изказванията на политиците и дипломатите, т.е. на свързано с политика. И то точно тогава, когато смятам, че се касае за личния ми живот, който искам да е контролиран, доколкото е възможно, само от директно въвлечените...

Искреност, почтеност и спонтанност - това е, към което се стремя и аз самата и вярвам, че те струват много повече от захаросаните лъжи и илюзиите.

събота, 25 септември 2010 г.

"Идеята за т.нар. Български Лувър е назадничава"

infotourism.net - "Идеята за т.нар. Български Лувър е назадничава"  

В рамките на европейския континент има някъде между 25 000 и 30 000 общини. Толкова са и музеите. Това съвпадение не е случайно. В момента преобладава схващането, че музейнит

е ценности трябва да се съхраняват в близост или на местата, където са намерени. За тях се грижат институциите, които са близо до тях и които се занимават с откривателска, охранителна и експозиционна дейност. Разместването на националния фонд от художествени произведения според прищевките на един или друг министър означава срутване на цялата музейна система. Ако се върнем към европейската идея за мрежовата музейна структура, можем да открием и друг ефект от присъствието на музейната структура в живота на социума - мобилността.

Това означава да вземеш самолета и да отидеш там, където има интересно събитие. Ето, преди няколко месеца мина огромна изложба на Салвадор Дали в Истанбул. Колко му е да запалиш колата... Ако аз, примерно, искам да видя едно велико произведение на братята Ван Ейк, ще отида в белгийския град Гент, защото то е изложено там, на мястото, за което е било предназначено (имам предвид Гентския олтар в късноготическата църква "Св. Бавон"). Там то стои великолепно и никой няма намерение да го праща в Бритиш музеум или където и да било другаде. В Европа съществува сериозно придвижване на хора, които са склонни да пропътуват хиляди километри, за да видят онова, което ги интересува. Именно многобройните малки, но интересни музеи, където човек може да види конкретна работа са базата на културния туризъм. Затова смятам идеята да се концентрират художествени ценности на едно място за налудничава или във всеки случай за назадничава. И какво? Събираме тука всички произведения накуп, обикаляме покрай музея, бием се в гърдите и викаме "Булгар, булгар!"

Смятам, че по-успешно е да изнасяме и показваме българското изкуство навън. На практика всичко, което притежаваме. Средновековно изкуство например. Досега имаме две невероятно успешни и печеливши изложби. Едната беше през 2003 г. в много знаково място - музея "Амброзиана" в Милано, който е под управлението на папската институция. Там има творби на всички велики художници на италианското Възраждане. Направихме една великолепна експозиция, в която иконите бяха наредени между произведения на Леонардо да Винчи, на Рафаело, на Кореджо; беше прекрасно. Ето един печеливш проект. Миналата година приключи изложбата на българската икона в парижкия замък "Венсен". Огромно посещение - над 200 000 души. Отново престиж и немалки печалби. В Бон съм бил куратор на мащабна изложба на тракийско изкуство - 2800 експоната, организирани върху декари площ. Пак висока доходност и небивал интерес. Можем да показваме античност, праистория, Византия, както и съвременно изкуство. Заедно с Гърция и Румъния направихме изложбата "Балкански модернизъм", която обиколи и трите страни - навсякъде с успех. Така че е напълно възможно. Въпрос на договаряне и на труд. И на преодоляване на съпротивата, която е преди всичко тук, на местна почва.

Общо взето позицията е: те, чужденците, трябва да дойдат тук, а не ние да им носим на крак експонатите си. Дотук добре. Ама за беда никой от Амстердам не проявява желание да пътува специално в Преслав, за да види керамичната икона на св. Теодор Стратилат. Ей така, да вземе самолета, да си търси местен транспорт, да спи в третокласни хотели - просто защото е ценител. А и по какъв начин този ценител ще е разбрал, че тази икона е толкова важна? Трябва да направиш един куп дейности около музея, около мястото, където се намира, в целия регион, ако щете, че той да стане привлекателен и хората да се отбиват специално заради него. Пътуващите изложби са индикаторите, които посочват и донякъде изкушават културния турист за избора на направление. Но когато дойде тук, на място, действителността направо го отблъсква.

Борис Данаилов пред в. Сега /със съкращения/


Коментар на „Инфотуризъм”:
Публикуваме мнението на известния български изкуствовед и доскорошен директор на Националната художествена галерия Борис Данаилов, изразено в интервюто му за в. „Сега”, и поради изразената интересна гледна точка за начина, по който трябва да развиваме културния туризъм у нас, за да привлечем чуждестранните любители на изкуството.
Темата е дискусионна, гледните точки със сигурност са повече от една, и сме готови да огласим и други мнения, включително противоположни.

четвъртък, 23 септември 2010 г.

Цялата статия "СЪБЛАЗНЯВАНЕ НА ЖЕНИ СЪС СКРИТА ХИПНОЗА"

Това е един метод, който работи поради факта, че преодолява всяка съзнателна съпротива на жената. При това няма никакво значение на какво се основава нейната съзнателна съпротива.

Може ти да не си мъж от нейния тип, а тя да си мисли, че на нея й е необходим мъж от точно определен тип, за да я възбуди. Може пък да те иска, но да се страхува да не я сметнеш за леко момиче, ако твърде бързо се съгласи да преспи с теб.

Може съвсем наскоро тя да е страдала от отношенията си с някой мъж и да не иска отново да попада в неприятна ситуация… За теб вече няма да има значение поради каква причина се съпротивлява тя. Тъй като ще можеш да преодолееш всички възражения на съзнанието й и да се обърнеш към подсъзнанието.

Техника 1: Създаване на реалност.

Нека, за да бъда по-ясен, да разкажа една история, случила се с мой приятел. Той ми разказа какво е ставало, докато е четял една книга. Докато четял, той осъзнавал някои явления…

В процеса на четене той осъзнавал своеобразната форма и чернотата на буквите… И докато осъзнавал това, той също разбрал колко голям е контрастът между белия лист и черните букви…

После той усетил, че белият лист хартия е гладък при допир… А след това той почнал да осъзнава как се надигат и отпускат гърдите му при дишане… Той усетил как клепачите му леко се отпуснали и изпитал желание да затвори очи…

И така – какво стана с теб, докато четеше горния абзац? Готов съм да споря, че си правил това, което разказах – забелязал си чернотата на буквите, гладкостта на листа. Обърнал си внимание на дишането си и очите ти са започнали да се затварят.

Обяснението на това, което се случва е следното: единственият начин за всеки човек да разбере нещо е да го преживее по някакъв начин вътре в себе си.

Естествено, такова преживяване протича самопроизволно и без всякаква съзнателна съпротива: ти преживяваш това, което аз искам, защото просто си принуден да постъпваш така – просто за да имат думите ми някакъв смисъл за теб.

Но обърни внимание на още един стратегически важен момент: никой не ти е предлагал да обърнеш внимание на тези неща, не те е предупреждавал за необходимостта да направиш нещо, не ти е давал никакви преки указания за това.

Ако някой постъпи така, то у теб моментално ще възникне съпротива. Всичко това става по-друг начин. Указанията са включени в някаква история. Аз ти разказах за преживявания, които са се случили с някой друг, но единственият начин за теб да разбереш за какви преживявания говоря е да изпиташ сам тези преживявания.

Същата тази техника можеш да използваш, за да предизвикаш у жената изменено състояние на съзнанието. И да я накараш да чувства и прави приблизително това, което искаш. Ти можеш да разкажеш история за каквото и да било и в тази история да опишеш състоянията и преживяванията, които би искал да изпита тя.

Ти смесваш двете реалности: тази, в която жената се намира до теб и тази, която създаваш със своя разказ описание. И много скоро твоята слушателка ще престане да различава коя реалност е създадена от теб и коя се случва в действителност. А на това, което в действителност се случва не можеш да се съпротивляваш.

Звучи твърде просто и хубаво, за да бъде истина, но действа! И колкото повече го практикуваш, толкова по-добри резултати ще получиш. Ще ти приведа един пример, за да разбереш как точно да използваш тази техника, за да преодолееш вероятната съпротива на партньорката си.

По-нататък ти можеш да отработиш поведението си, като се ръководиш по образеца, описан по-долу, като предварително се настроиш така, сякаш ще изпълняваш упражнение. Това ще ти помогне да се държиш по-рисково и в същото време да намали страха от неуспех.

Може и предварително да отрепетираш монолозите си докато си у дома сам. Ще ти е необходима свобода и автоматичност на речта: въпреки, че за изпълнението на тази техника са необходими около пет минути, не би трябвало по време на реалното й изпълнение да те прекъсват.

И така, намираш се до партньорката си. След обичайния, нищо не значещ светски разговор ти казваш:

Ти: Разказах ли ти за приятеля си Кирил?

Тя: Не, с какво е известен?

Ти: Ами просто така, веднъж Кирил ми разказа една история.

Ти: Разбираш ли, той имаше приятелка и тази приятелка забеляза веднъж нещо необикновено. Докато тя слушала как някой нещо говори. Например, тя осъзнавала не думите, а звука на гласа… И докато е слушала звука на гласа, тя започнала отчетливо да чува и други звуци и разговори в стаята…

Тя започнала да осъзнава… как се повдигат и спускат гърдите й при дишане… как главата й бавно кима в такт с гласа, който слуша… И тя чувала цялата дълбочина и оттенъци на гласа… и започнала да осъзнава… всичко това… и усещането за ръцете й, допиращи се до стола… и очертанията на лицето на човека, когото тя слушала…

И вниманието й внезапно се сгъстява… и тя вижда само някоя черта на лицето му… ту част от лицето му, в която се е спряло вниманието й… и тя все повече и повече се фокусира на тази част и й става все по-интересно и по-интересно, какво той ще каже по-нататък…

Тя се запленява все повече от човека, когото слуша… и тя почва да разбира всичко това… И тя чувства някакво дълбоко взаиморазбирателство с този човек… усеща неговото докосване… мекото му докосване до нейното лице (протегнатите му ръце меко докосват лицето й) и когато усеща това докосване…

Очите й се притварят от удоволствие… дишането й става бавно и дълбоко… сърцето й бие в такт с гласа му… сърцето започва да излъчва топлота… която се разпростира по гърдите й… после по-ниско… Топлината изпълва корема й… и после се спуска по-ниско… между краката… И тя чувства, как ниско под корема й става топло и влажно… чувства пулсиране под корема си приятно пулсиране…

И пустотата се изпълва с приятна топлина… усещането долу под корема става все по-силно… и тя чувства това… вълнуващите докосвания към нейните бедра… неговите вълнуващи докосвания под корема… тя разбира, че трябва напълно да се отдаде на този човек… да му се отдаде, когато той го поиска…

Мога да ти гарантирам, че това ще я доведе до леглото ти… ако не те изнасили веднага още на място. След това, през нощта повтори тези докосвания, които си правил, докато си й разказвал историята. В терминологията на хипнозата и НЛП такива докосвания се наричат „котви“, което вече обясних в предишните статии.

Източник: lover.ru

"СЪБЛАЗНЯВАНЕ НА ЖЕНИ СЪС СКРИТА ХИПНОЗА"

Във връзка с моя интелектуален интерес към илюзионизъм и хипноза, попаднах на тази статия-пример:
http://www.lover-bg.com/51/

И още:

Всъщност, вероятно и хипнозата е вид илюзионизъм и обратното на реалността. Защото например не е нормално човек да не изпитва болка, когато без хипноза би изпитвал. Хипнозата вероятно манипулира по-скоро чувствата и подсъзнанието, докато илюзионизмът - мисленето и съзнанието. Трябва да прочета и помисля повече, за да уловя разликата между хипноза и илюзия.

неделя, 19 септември 2010 г.

"Америка за България"

Фондация "Америка за България" субсидира проекти по свои програми в България, организира концерти и други събития и вероятно прави други подобни неща, които не са ми известни.

Обаче моите асоциации са негативни. Защото наименованието "Америка за България" внушава много силно колко са щедри те към нас, как  ни помагат, какво правят те за нас... Но по този начин не само премълчават, но скриват от хората какво те са правили и правят СРЕЩУ нас и в наша вреда, така както и срещу други страни. Дори  само да вземем новото измерение на "македонския въпрос" или намесата в управлението на страната ни посредством недоказуемо или поне труднодоказуемо манипулиране на избори чрез моделиране на общественото мнение и нагласи (макар и не само)...

Десетки или стотици хиляди, дори и да са милиони, срещу  много милиарди нанесени щети и пропуснати ползи...

събота, 18 септември 2010 г.

Министър Трайков покани “Боинг“ за участие в приватизацията на ВМЗ Сопот

BGNES News - Министър Трайков покани “Боинг“ за участие в приватизацията на ВМЗ Сопот

Реалност срещу илюзии: илюзионизъм - илюзиология

По повод на линк към психологически сайт с оптически илюзии (http://www.youramazingbrain.org.uk/supersenses/illusions.htm) си помислих, че всъщност в съвременния свят има доста професии, които биха могли да бъдат обединени в групата "илюзионистки" и да се говори за илюзионизъм, свързан не толкова с манипулирането на сетивността и възприятията, колкото с манипулиране на мисленето и интерпретацията на информацията от заобикалящия ни, предимно социален, свят.

Вече съм изброявала част от тези професии (без претенции за изчерпателност), но може би работещите в тях е по-точно да се нарекат професионални илюзионисти, отколкото професионални манипулатори - така фокусът се премества от субектите върху обектите... "Обектите" са политици, журналисти, PR специалисти, работещи в тайните служби...

В този контекст много полезно би било някъде да се учи (политическа) илюзиология. Това може да помогне на хората и обществото да оцелеят и направо би могло да е част от базовата грамотност днес. Защото илюзиите са обратното на реалността, а сеенето на илюзии и "промиването на мозъци" има ефекта на умопобъркване за индивидите, обществата и човечеството като цяло, дори ако се вземе под внимание само екологичният аспект.

Според моите Гугъл търсения сега илюзиология се учи само като предмет в рамките на обучение по психология и визуални науки в японския Ritsumeikan University (http://www.psy.ritsumei.ac.jp/).

понеделник, 6 септември 2010 г.

Ознал:Турција и Македонија се најзначајни геостратешки земји во регионот

makfax.com.mk - Ознал:Турција и Македонија се најзначајни геостратешки земји во регионот

Скопје

Не криејќи го своето задоволство од земјата каде неговите родители долго време живееле, пензионираниот генерал на турското воено воздухопловство, Ердоган Ознал, во интервјуто за Макфакс со задоволство зборува за пријателството меѓу Македонија и Турција.

Неговите живееле во Дојран сè до Балканските војни по кои морале да си заминат. Дојден е во Македонија на покана на претседателот Ѓорѓе Иванов, меѓу другото и како автор на книгата „Македонија не е Грција“ напишана уште во 1993 година. Ние го начекавме за интервју на скопскиот аеродром, на заминување за Истанбул.

„Јас бев генерал со три ѕвезди и шеф за операции на турската армија кога ја напишав книгата. Исто така бев одговорен за националната воена историја на Турција. Некаде во 1993 година ме повикаа во Грција на конференција. Темата беше светската воена историја, конкретно тогаш се дискутираше за Балканските војни. Грците без престан повторуваа дека Македонија отсекогаш била грчка, дека нема македонски народ итн...Тоа ме збуни и иритира бидејќи јас отсекогаш сум знаел само за Македонија. Тогаш се решив да ја напишам книгата „Македонија не е Грција“, користејќи го архивот на Отоманската империја“, генералот најмногу сакаше да зборува за историјата, но нас повеќето нè интересираше денешницата.

Макфакс: Односите меѓу Македонија и Турција од сите аспекти се исклучително добри. Особено воените. Познато дека најголемиот дел од елитните единици на АРМ, Единиците за специјална намена ги обучуваат турските командоси. На што се должи ваквиот квалитет на соработка?

Ознал: Да тоа е точно. Турските специјални единици имаат огромно искуство, не само во борбата со курдските бунтовници, туку и на многу други места во Кавказот, Ирак и Авганистан...Квалитетот на односите со Македонија од воен аспект се должи на тоа што оваа земја отсекогаш имала клучна геостратегиска позиција на Балканот. Ќе ви го опишам тоа со времето на Отоманската империја. Градот Битола е познат како град на конзулите, но за време на империјата многу позначаен беше како база на најсилните и најопремените единици на аскерот. И не само тоа, туку Македонија беше логистички центар на целата Отоманска војска на Балканот. Македонија отсекогаш беше третирана како срцето на Отоманската империја, највредното парче земја. Нејзиното значење не е намалено ниту денес.

Макфакс: Но, што значи тоа за безбедноста на Турција. Дали турската армија гледа на Балканот како потенцијална безбедносна закана?

Ознал: Апсолутно не. Но, за десет, дваесет години можеби односите ќе се променат. Односот на силите не е константен.

Макфакс: Од воен аспект, има ли Македонија значење за Турција во евентуална нова турско – грчка војна за која се зборува?

Ознал: Прво, не верувам дека ќе дојде до нова турско – грчка војна. Тука се САД кои ги балансираат односите меѓу двете земји. Овде посебно значајно е тоа што Турција, заедно со Бразил, бидејќи се две земји со сличен економски и воен развој игра витална улога на Блискиот исток. Турција денес е клучна регионална сила која со своето делување го спречува евентуалниот напад на Израел врз Иран. Инвазија врз Иран е мошне опасна не само за Блискиот исток, туку и по безбедноста на целиот свет.

Макфакс:Во овој контекст, колку Македонија и Турција се геостратешки значајни?

Ознал: Видете, географијата на светот не изменета многу одамна. Оние правила што важеле во минатото важат и денес. Турција се наоѓа во центарот меѓу Евроазија, Блискиот исток и Африка. Оној што го контролира овој дел од светот – владее со светот. Мислам дека САД кои силно ја поддржуваат Турција во оваа насока се свесни за минатото. Отоманската империја како што знаете владееше со Блискиот исток скоро 400 години. И за сето тоа време таму имаше мир меѓу народите. Македонија како централна држава на Балканот игра важна улога во односот на силите. Ние отсекогаш сме ја сакале Македонија, не само поради заедничкото минато, туку земја полна со образовани и интелигентни луѓе. Не знам колку ви е познато, скоро целокупната интелегенција во време на Отоманската империја беше од балканските народи. Токму Турците беа најнеобразованиот народ во Отоманската империја. Турција секогаш максимално ќе ја поддржува Македонија, како најпријателска балканска земја.

Единствената книга на генералот Ознал е „Македонија не е Грција“. Ја напишал за само еден месец, откако во 1993 година им наредил на своите потчинети на прочепкаат по архивот на Отоманската империја што брои 150 милиони документи, плус уште 50 милиони документи воена историја на империјата. Книгата содржи доста работи за Македонија. Во очи ни падна пописот на населението во Македонија и Косово направен во 1904 година, каде стои дека по нарачка на генералниот инспекторат на Портата, Хусеин Хилми Паша направил попис на населението: Турци и исламизирани Арнаути (Албанци) 1.508 илјади; Македон (Македонци) 896.000; Јунци (Грци) 307.000; Срп (Срби) 100.000 и Румени (Власи) 99.000.

За жал генералот не можеше да ни каже дали имал увид и во документите од Букурешкиот мировен договор од август 1913 година. Го прашавме зошто Отоманската империја толку лесно ги изгубила Балканските војни.

„Отоманската империја ги изгуби Балканските војни бидејќи политиката беше длабоко навлезена во армијата. Кога политиката ќе се сплетка меѓу војската, тогаш нема војска“, вели Ознал. /крај/ Александар Божиновски

събота, 4 септември 2010 г.

1/3 от учениците - жертви на кибертормоз

dnes.dir.bg >> 1/3 от учениците - жертви на кибертормоз

Къде? v. Какво?

Прочетох някъде във връзка с доброволчеството извлечена от практиката поука, че по-важно е човек да избере не къде, а какво да прави. Но това не се отнася само до доброволчеството. Макар, разбира се, понякога "къде" да се оказва решаващо, например при определени политически условия.

Що се отнася до изборите, в живота си непрекъснато избираме между различни неща. И може би, за съжаление, в немалко случаи не осъзнаваме, че сме в ситуация на избор и възможностите, между които трябва да изберем. Фактически правим избор, а после се оказваме изненадани от развитието и резултатите.

От друга страна, избирайки несъзнателно може би означава, че избираме интуитивно, т.е. следвайки вътрешния си глас и импулс. Невинаги това е по-лошо и всъщност животът би бил безкрайно труден, ако не невъзможен, ако отделяхме толкова много внимание върху изборите си.

Може би осъзнатостта, заедно с целеполагането и планирането, прави от избора решение?

вторник, 31 август 2010 г.

Гигантски тролове в Норвегия?

operationkino.net - Гигантски тролове в Норвегия?

Става дума за тийзър трейлър на предстоящ норвежки псевдо-документален филм „The Trollhunter”, в който група студенти се опитват да разкрият правителствена конспирация, имаща за цел да прикрие съществуването на гигантски тролове.

понеделник, 30 август 2010 г.

Ще се издавим ли? - 5 неоспорими факта за глобалното затопляне

e-vestnik.bg - Ще се издавим ли? - 5 неоспорими факта за глобалното затопляне
Камен Петров

"Ти ли си това?" " Is that you?" oil technic / Художник: Мирослав Йотов

http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=4482444&id=76787152301&fbid=420272872301

В днешно време всичко може да бъде използвано от съвременните инквизитори, за да разпнат онова и тези, които искат да подчинят и манипулират.

"Работещо момиче" след 20 години

Когато го гледах първия път, съм била в началото на 20-те си години.

Вчера, при повторното гледане след толкова време и преживяното междувременно, се питах защо толкова харесвахме тогава него и други американски филми, защо ги приемахме като откровение и самата истина...

От една страна, тогава имаше един период на по-хуманистично и човешко американско кино, или може би този аспект на американското кино, този тип холивудски филми тогава се търсеха и бяха станали популярни.

От друга страна, нашият свят се бе провалил, нашето виждане за света се бе оказало погрешно и бързахме да приемем неговото отрицание. Искахме да вярваме, че въпреки че нашето се е провалило, все пак светът си е наред и върви напред...

Сега, когато и отрицанието изглежда грешно и се проваля пред очите ни (на тези, които разбират), дали само аз изпитвам усещането за безпътица? Изглежда няма друго достатъчно силно и надеждно отрицание на сега гостодстващия англо-саксонски модел освен екологията и надвисналата екологична катастрофа. Природата, поне за мен, е най-мощния, непозволяващ пренебрежение и отлагане показател за неговите фундаментални слабости.

И отново и отново си задавам въпроса: а сега накъде? За себе си, в практически план, и за обществото - в познавателен.

четвъртък, 26 август 2010 г.

Сенчестата страна в романа "Вещицата от Портобело"

Тази страна или е убягнала от вниманието на Паулу Куелю, или съзнателно не е искал да я види.

Приятелят на героинята от тайните служби, който накрая урежда мнимата й смърт и изчезването й от обществената сцена, всъщност не се е запознал и сближил с нея случайно. Това е била неговата секретна задача. Възможно е и част от публичните проблеми, които тя е имала, да са били режисирани и дирижирани от британските тайни служби (уж "най-добрите в света", а всъщност най-обиграните в лъжите и манипулациите, заедно с американските)...

И така, тя изчезва, уж мъртва, като отива да живее с него някъде на тайно място. И вероятно започва да работи за същите тайни служби. Защото може ли да стои така, а къде другаде да работи? Точно това е, което те са целели.

Мислех си тези дни за илюзиите на хората по света и особено на Запад за техните тайни служби. Какви ли не достойнства им приписват, които те нямат...

Във всеки случай, не бих искала да съм на нейно място и със сигурност няма да бъда никога... Най-малкото, защото не съм вещица, а също защото мен само се опитват да ме смажат.

"Водя парада"

Някои хора обичат да водят парада, образно казано. Т.е. от една страна, те обичат да водят други хора, а от друга - да се показват. Може би също така се стремят да контролират ситуацията в по-голяма степен от другите. Мога да предположа с голяма доза на сигурност, че такива хора са екстроверти и имат нужда да общуват и да се срещат с много хора, като не е изключено да имат проблеми с развиването на отделни по-близки взаимоотношения.

Те вероятно си намират начин да вършат това, от което имат нужда, независимо дали ще се занимават с политика или не... подобно на една много известна историческа личност (може би Александър или Филип Македонски), който казал, перефразирам, че по-добре пръв на село, отколкото втори в столицата.

А що се отнася до политиката, тя май винаги е била свързана с власт и водачество, повече, отколкото с "начина на колективно вземане на решения" (Wikipedia). Вероятно по-точното наименование на "политология" е "властология".

Индивидуализъм-колективизъм. Социализъм-капитализъм.

Може би не капитализмът победи социализма, а индивидуализмът победи колективизма в Студената война.

Само че сега там, където имаше повече индивидуализъм, преобладава колективизъм чрез манипулирането мисленето на индивидите и обществата...

Мога да мисля и сама - нямам нужда от суфльори.

Отвсякъде ни внушават какво трябва да мислим...

сряда, 25 август 2010 г.

Илюзия, загуба, печалба

Не бива да скърбим за илюзии. Загубата на илюзия е печалба.

Всъщност покойната Ванга казваше, че не бива да скърбим и за загубата на любими хора (имайки предвид смъртта им), защото те отиват на по-добро място.

Не бива да скърбим за реални значими за нас хора, които отиват на по-добро място (макар това да е приложимо най-вече за родителската и за вселенската любов). Тъжно е, ако те отиват на по-лошо място... Ако пък си стоят там, където са били, тогава не е нужно да се вълнуваме излишно.

А за хора, които нямат значение за нас, няма пък защо да говорим изобщо...

Защо хората с такова желание стават тайни агенти?

Не съм сигурна дали наименованието е точно, но смисълът е, че се съгласяват да бъдат марионетки в ръцете на тайните служби срещу някакви често дребни облаги (в сравнение с това, което дават в замяна) или поради шантаж (да си спестят евентуални неприятности и саботажи) - вероятно най-често първото -, без да знаят за какво точно ги използват всъщност. Знам поне няколко души от моите познати, по-близки и по-далечни, които по всяка вероятност са се ангажирали с това.

Защо сега, след "реалния социализъм", да е по-почтено и приемливо да си таен агент и да действаш зад гърба на и често срещу интересите на близките, приятелите и познатите си? Защо априори приемат, че тайните агенти са някакви ... във всеки случай много по-достойни, по-почтени, по-... различни от действително гадните хора (щом могат да вършат това) с гадна работа. Защото така им се внушава от пропагандата? А западняците са убедени, че те са и продължават да бъдат "добрите" .

Дали, ако хората имаха по-реална представа за бигбрадърската ситуация, биха отказали да го правят?

Ако повечето хора не биха били склонни да го правят и държат повече на своята индивидуална лична свобода и почтеност, вероятно би имало повече шанс повече хора в повече държави, които получават заплати, за да защитават и пазят страната си (или общността, към която принадлежат), действително да вършат това, а не да служат на големи братя с неясни, а всъщност егоистични, нехуманни и престъпни цели.

вторник, 24 август 2010 г.

Професионални манипулатори и лъжци

Днес има редица професии, които правят точно това: манипулират хората чрез лъжи и натиск, психологически и физически (последния нерядко уж извършван от други, с които са свързани тайно, а не от тях). Могат да си направят гилдия, която вероятно би включвала политици, служители в тайни служби, PR, журналисти, работещи в други (освен секретните служби) силови структури...

Когато учих педагогика с многото психологически предмети, един от най-важните принципи, които запомних, бе "Не вреди!". Но в случая психологическите, социологическите и всякакви други знания и достижения на човечеството се използват за постигане на често лични и групови (кланови или не знам какви) цели и за прикриване на истинските цели с красиви думи. На принципа "Манипулирай!".

Обикновеният човек не може да се мери с тях, не може да ги надлъже или надманипулира, особено ако не приема, че това е нормалният  начин на функциониране на обществото. Не може да е нормален, защото виждаме, че сме пред екокатастрофа и пропагандата започна да обработва общественото мнение, че планетата е изчерпала ресурсите си и човечеството трябва да се фокусира върху експанзия в космоса и други планети... Последното разбира се ще бъде възможно за ограничен кръг хора ("Господарите на света", Биг Брадър/Брадърс) и за онези специалисти, които те смятат за необходими за собственото си оцеляване.

Единственото, което можем да направим в отговор на това, е да бъдем максимално искрени и да се придържаме доколкото е възможно към истината. Все едно, те са специалисти и ако пожелаят да разберат нещо, ще намерят начин да го направят, с или без думи.

Макар че има една страна от човешката природа, свързана с духовността и Бога, която вероятно никога не биха могли да разберат. Първо, защото знанието (дори тяхното) вероятно не я познава достатъчно добре и второ, защото това зависи не само от тях, но и от Бог и доколко той (или това, което наричаме Бог) желае и позволи да бъде разбран.

понеделник, 23 август 2010 г.

Италианската мафия си общувала чрез телевизията

dnes.dir.bg >> Италианската мафия си общувала чрез телевизията

Италиански мафиоти изпозвали популярно телевизионно предаване, за да изпращат кодирани съобщения помежду си.
По време на програмата, посветена на футбола и наречена "Това, което е футболът", телевизионните зрители имат право на глас, като изпращат кратки съобщения с най-различни коментари, съобщава в. "Кориере дела сера", цитиран от БТА. Някои от кратките съобщения обаче били изненадващо несъдържателни, маловажни или лаконични. Това породило съмнение у съдии-следователи от дирекцията за борба с мафията в Италия.

В хода на разследването било установено, че точно тези съобщения били изпращани до мафиотски босове, които излежават присъди в италиански затвори. В посланията имало кодирани съобщения до затворниците.

За успешния изход от разследването помогнали и пазачи в затвор, които успели да подслушат телефонен разговор на роднина на излежаващ присъда мафиот. В разговора той разкрил подробно как телевизионната програма била използвана като канал за комуникация между мафиотите.

Продуцентите на предаването заявиха, че не са знаели за действията на мафиотите, а водещата Симона Вентура каза, че е шокирана.

Това е пореден пример за изобретателността на италианските мафиоти. През април стана ясно, че затворникът Салваторе Пеше използвал музикално радиопредаване, за да получава кодирани съобщения. Преди пет години той беше пратен в италиански затвор по подозрения за участие в международен трафик на наркотици. Пеше използвал нелицензираното радио "Олимпия" в калабрийския град Розарно, за да комуникира със свои съратници на свобода, както и с жена си.

Фалшивият Джони Деп показа колко са зле медиите у нас. Как се случи всичко?

e-vestnik.bg >> Фалшивият Джони Деп показа колко са зле медиите у нас. Как се случи всичko?
Елена Кодинова*

неделя, 22 август 2010 г.

Госпожа Роуз, Розе, Розиен или Розеова?

vesti.bg >> Госпожа Роуз, Розе, Розиен или Розеова?

Лингвистичните традиции за изписването на имена могат и да създадат проблеми

понеделник, 16 август 2010 г.

Хоризонталните връзки

Интересни са ми хоризонталната структура на обществото и индивидуализмът. Също какво е тяхното отношение към просперитета и успеха на обществата и индивидите... как се отнасят към социалното... отношенията между индивидуализма, социализма, капитализма, колективизма...

Мисля, че днешните общества, може би поради глобалната "мода", преакцентират върху вертикалната структура и връзки, т.е. властта и отношенията, свързани с нея.

неделя, 15 август 2010 г.

Властта

В момента това, което ми е интересно във връзка с властта, властоманията и други болни амбиции, са въпросите може ли и как да се оцелее въпреки тях.

събота, 1 май 2010 г.

Младенов: ПЈРМ е засрамувачки акроним

makfax.com.mk - Младенов: ПЈРМ е засрамувачки акроним
Автор: Александар Чочевски
01 мај 2010, 09:59
Извор: Макфакс
Вашингтон

Мразам што морам да го користам и читам тој засрамувачки акроним. Македонија и Грција мора да постигнат компромис за името заради евро-атлантската иднина на земјата, вели шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов.

Во својот настап пред Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон, Младенов проблемот со името го нарече чуствително и комплексно прашање за кое мора да се изнајде решение.

„ Не би ги поврзувал директно грчката финансиска криза и прашањето за името. Тоа е билатерално прашање меѓу Македонија и Грција. Тоа не е прашање на кое луѓето не обрнуваат внимание, па да успееме лесно да постигнеме решение. Тоа е многу комплексно прашање, што е многу важно за Грците и Македонците. Тоа што често и им го велиме на нашите пријатели во Скопје и Атина е дека сме убедени дека мора да има компромис. Мора да се постигне компромис, што е прифатлив за двете страни, инаку можностите што Македонија ги има пред себе во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат многу отежнати доколку нема компромис“, изјави Младенов, кој потенцира дека македонското претседателство со Комитетот на министри на Советот на Европа треба да се искористи за интензивирање на разговорите со Грција.

За него, засрамувачки е што една земја, две децении по падот на комунизмот мора да се означува со референа како ПЈРМ.

„Искрено, мразам што морам да продолжам да го користам и да го читам овој акроним, поради тоа што е засрамувачки. 20 години од крајот на комунизмот и години по крајот на распадот на Југославија, сеуште имаме една земја што го има зборот „Поранешна“ во своето име што многумина од нас мораме да го користиме“, вели шефот на бугарската дипломатија, кој нагласи дека Бугарија го признава и го користи уставното име – Република Македонија.

Најавувајќи ја својата посета на Скопје во првата половина на мај, Младенов најавува повторно покренување на прашањето за потпишување на договорот за доборсоседство меѓу Бугарија и Македонија.

„Има добра можност за потпишување за договорот за добрососедство ако двете страни, барем на една недела, престанеме да го читаме печатот и се фокусираме на вистинските работи со кои треба да се справиме. Ова го велам со голема разочараност, поради тоа што мислам дека македонско-бугарските односи се засенети со прашања што не ги покренуваат политичарите, туку медиумите. Ова не е добро. Она што треба да го направиме е да потсетиме на оваа иницијатива, и се надевам дека ќе го направам тоа со мојот пријател, Антонио Милошоски во Скопје, и да се придвижиме напред во создавањето рамка за нашите билатерални односи, која ќе го отсликува реалното мислење на луѓето. Бугарија во последните 20 години беше од помош и е добар пријател на Македонија“, вели Младенов.

Запрашан од страна на претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора, Методија Колоски за положбата на македонското малцинство во Бугарија, Младенов со одговор – признаваме индивидуални, а не колективни права.

„Дозволете ми да бидам јасен, ние не признаваме малцинства во Бугарија. Нашиот правен систем е базиран на фактот дека луѓето имаат индивидуални човекови права и како индивидуи имаат право да се изразат себе си, да учат, да изучуваат јазици или да прават било што за да го изразат својот индивидуален идентитет. Ние имаме голема турска популација во Бугарија, што е целосно интегрирана во општеството, поради тоа што тие се бугарски граѓани. Нашиот правен систем не им дава посебни права поради тоа што се малцинство, но и поради тоа што тие како индивидуи уживаат човекови права. Мислам дека прашањето што често се покренува за македонско малцинство...ќе ми дозволите да бидам отворен...секој пат кога некој го покренува ова прашање, мислам дека сака да ни наштети на нашите односи. За мене, тоа не претставува проблем“, вели Младенов, кој бара главниот фокус во односите меѓу двете земји да не биде на историски прашања. /крај/ csis/ач

четвъртък, 15 април 2010 г.

Демократичното общество - поредната утопия

   1. Загубените илюзии през 20-те години след 1989
   2. Светът през април 2010
   3. Какво предстои?

Аз преживях две големи разочарования – от „реалния социализъм“ и от „реалната“ демокрация, тъй като израснах при социализма, преживях прехода и осъзнах, че доколкото я има, демокрацията всъщност е имитация и фалшификация. Може би ще стана свидетел и на очертаващия се крах на англосаксонския капитализъм, който аз наричам индивидуализъм или краен индивидуализъм.

Днес имам чувството, че живеем в два фантастични романа едновременно - във „Футурологичен конгрес“ на Станислав Лем и в „1984“ на Джордж Оруел. Осъзнаването на една внушена илюзия често е прелюдия към осъзнаването на следващата още по-горчива илюзия, така че действителността прилича все повече на тази на Big Brother.

Все още не е ясно какво ще замени капитализма/индивидуализма и какво ще се случи с демократичните идеи. Вероятно следващата утопия ще е поредното отрицание на предишната, запазвайки елементи от нея.

Може би е утопична надеждата, че този път най-после, пред прага на екологичната катастрофа, ще се появят различни проекти за обществено развитие от различни страни и че най-ефикасните от тях постепенно ще се наложат в едно позитивно съревнование, а не чрез горещи или студени войни.


1. ЗАГУБЕНИТЕ ИЛЮЗИИ ПРЕЗ 20-ТЕ ГОДИНИ СЛЕД 1989

През 1989 г., с края на „реалния социализъм“ и началото на „прехода към демокрация и пазарна икономика“, всичко изглеждаше ясно. Вярвахме в демократичната идеология и ценности. Смятахме, че най-после сме разбрали истината и знаем кой е добър и кой – лош.

В първите години на прехода аз бях студентка в Софийския университет и попивах всичко от медиите и от новопубликуваната западна литература в сферата на социалните науки. Ходех на митингите на всякакви партии и организации, за да усетя атмосферата и духа им. Преоткривах новите за българското общество идеи, включително духовните вярвания и Бог.

За мен не само думи, но и реалност бяха: демократично общество, човешки права, свобода на словото и мисълта, върховенство на закона, разделение на властите, прозрачност на управлението, превъзходство и безалтернативност на пазарната икономика и капитализма, индивидуализъм, справедливостта на световния ред, честни и свободни избори, независими и обективни медии и журналистика (поне CNN и BBC), силата на гражданското общество и неправителствените организации, държавния суверенитет...

Вярвах, че демокрацията, която „не е съвършена, но е най-доброто, измислено досега“, може да бъде постигната и от тези, които искрено се стремят към нея и изпълняват прилежно предписанията на най-развитите демокрации, респективно тези на организациите, на които те са лидери. Радвах се на успехите на България по пътя към членството ни в НАТО и Европейския съюз, защото имахме примера на редица държави, които бяха постигнали благоденствие, стабилност и сигурност в резултат на това.

Капиталистическо общество и демокрация бяха синоними. САЩ и съюзниците им искрено желаеха мир в света и благоденствие на всички държави и добронамерено помагаха на нововъзникналите демокрации и на развиващите се страни. Те бяха силни и доминиращи поради превъзходството на техните идеология, политическа и икономическа системи. Щатските управляващи бяха по-надеждни, защото вече са били богати, когато са ги избрали, а британските тайни служби бяха най-добрите в Европа. Смятах, че макар САЩ наистина да играят ролята на световен полицай, полицай е нужен на всяко общество и е добре, че тази роля се изпълнява точно от тях, тъй като поради своята демократичност и контрол от страна на гражданското си общество те не могат да злоупотребят. Развитите демокрации бяха надраснали недостатъците от имперските си периоди.

Но постепенно започнах да виждам все по-големи разминавания между думите и внушаваното от медиите, от една страна, и действителността – от друга. За българите събитията, свързани с разпада на бивша Югославия и особенно с утвърждаването и идентитета на нововъзникналата държава БЮРМакедония, бе като лакмус. Първо смятах, че най-големите проблеми се причиняват от сърбите и от отделни западни страни-съюзници на САЩ като исторически рецидиви, дължащи се на националнопсихологически деформации. Постепенно разбрах, че не става дума за отделни държави, а за системата.

Сама се питам в какво от всичко гореизброено продължавам да вярвам сега: може би в духовността и в Бог? Вярвам също в хуманността, морала и солидарността като основа, върху която се крепи обществото - но към това бях приучена от семейството ми, културата на страната ми и от социалистическата идеология, която иначе смятам за утопична като цяло.


2. СВЕТЪТ ПРЕЗ АПРИЛ 2010

Македонския въпрос

Бившата югославска република Македония е като лакмус за действителната политика и ценности в днешния свят за всеки, което е поне малко осведомен или се поинтересува и прочете нещо от историята на Балканския полуостров. Македония е едно ярко олицетворение на Оруелския „1984“.

Както е известно, страната се отдели от Югославия през 1991 г., като бе призната първо от България. В момента тя води спор за името си с Гърция, а македонските версии за историята на нацията и държавата се оспорват от Гърция и България. Позициите по отношение на етническия идентитет на днешните македонци не са много ясни и имат нюанси, но едва ли България или Гърция оспорват правото на македонците, както и на всеки друг народ, да се самоопределят етнически.

Проблемът е, че по политически причини те се самоопределят въз основа на фалшифицирана история – своята и на съседите -, и това се възприема като враждебност, провокация, дразнене и залагане на бъдещи конфликти. За Македония в пълна сила важи бигбрадърското: „Който владее миналото, той владее и бъдещето. Koйто владее настоящето, владее миналото.“ Това бе започнато по времето на бивша Югославия и тогава се обясняваше с намеренията на Сърбия да отдалечи македонците от България и да ги привърже към себе си. Но то продължава и до днес, с кратки периоди на прослетление и сближаване между Македония и България, например по времето на президента Борис Трайковски, загинал трагично в самолетна катастрофа през 2004 г. Между другото, в това сближаване нямаше национализъм или шовинизъм от българска страна и то бе съвсем в европейски дух.

Всеки обективен и почтен наблюдател би могъл най-малкото да сравни македонските версии/преводи на историческите документи и на художествената литература с оригиналите и да види, че в тях думата „България“, „българин“, „българско“ и производните им се заменят с „Македония“, „македонец“, „македонско“ и пр.

Ако днешните македонци искат да са македонци, а не българи или други, никой и нищо не би могъл да им попречи за това, дори фактът, че техните прадеди са имали българско самосъзнание. Каква е логиката македонските лидери да държат точно на тази фалшифицирана историческа версия, вместо на действителната си македонска идентичност? Каква изгода имат те от това, особено като се има предвид спорът с Гърция и пречките за интеграция в НАТО и ЕС, към която те се стремят?

По-точният въпрос обаче е защо англосаксонските страни, Германия и други явно насърчават това, ако се съди по изявите на техни официални представители, журналисти и други техни граждани в македонските медии, където убедено обясняват на македонците колко са прави в спора с Гърция и че трябва да са единни, да говорят в един глас. Последното често повтарят и македонските политици. Освен това те подлагат Гърция на безпрецедентен натиск, знаейки че става въпрос не толкова за името, а за македонските провокативни и враждебни интерпретации на историята.

А най-логичното решение на гръцко-македонския спор е да се покажат тези фалшифицирани източници, както и собствените исторически документи и архиви на англичани, американци, германци и т.н., и да се подскаже на македонците, че те могат да бъдат каквито искат, но не въз основа на фалшификации.

За съжаление логичното обяснение е, че тези фалшификации и македонизмът са необходими на самите гореизброени държави и обслужват техни (гео)политически интереси. У нас се смята, че македонската нация е създадена от Коминтерна през 40-те години на миналия век, с участието на българските комунисти. Но като се има предвид, че македонският писмен език е създаден от американци и днешната им повече от противоречива политика, се питам дали това е било така.

Също така парадоксалното е, че медиите в България не показват всичко това на българите. Българите като цяло познават много добре историята си, огорчени и разочаровани са от македонизма, а в същото време не са осведомени за отношението на своите нови съюзници по македонския спор и затова продължават да са много позитивно настроени към тях.


Къде са корективите?

Идеите за демокрация все още ми звучат красиво и привлекателно, но днешната реалност ме кара да се съмнявам в практическата й осъществимост. Ако е имало демокрация, защо я няма днес, когато всеки избор е манипулиран чрез управление на общественото мнение и настроения, като в същото време се обявява формално за честен? В такъв случай, разбира се, за независими медии, журналистика и за свобода на мисълта и словото е трудно да се говори. Дали и през миналите десетилетия на демократичен разцвет демокрацията в голяма степен е била само на думи, но това се е отдавало на Студената война и съперничеството със съветския блок и комунизма? Или може би наистина е имало повече демокрация, поради страха от проникване на комунистическото влияние и поради възпиращата сила на противниковия лагер?

Благоденствието на западните демокрации през последното столетие вероятно се дължеше на плурализма, дуализма или, ако използвам пазарен термин, на липсата на монопол. То съвпадна и до голяма степен се дължи на съществуването на Съветския съюз, по-късно на съветския блок от държави, които представляваха втори полюс. Два противоположни полюса – това е нормалното стабилно положение в природата. Когато единият полюс отпадна, другият не само загуби голяма част от мотивацията си да се представя в по-приемливо за хората лице и наистина да бъде по-добър, но много от неговите недостатъци хипертрофираха. Монополът в политиката се оказа също толкова опасен и вреден за обикновените хора, колкото и в икономиката. Демокрацията, демократичното общество, гражданското общество, политическите партии – всичко това се оказва безсилно да бъде вътрешен коректив.

Така най-силните държави и кръговете, които ги управляват, можеха да си поставят каквито искат цели (или да преследват стари такива) и да използват каквито пожелаят средства за постигането им, без възможност да бъдат контролирани и възпирани от някого и дори без обществото да разбере какво точно правят. Защото, макар да не е изключено някога властимащите да са мислили това, което говорят пред хората, и да е имало по-малко лицемерие в общественото пространство, в днешно време думите изглежда служат само за прикриване на действителните намерения и цели.

Освен липсата на равностоен по сила съперник като коректив, за това допринесе и развитието на ИКТ и на психологията, респективно на техниките за масово и индивидуално психологическо въздействие.


Царство на индивидуализма

Преди малко повече от сто години писателят Алеко Константинов в книгата си „До Чикаго и назад“ цитира един сръбски емигрант в САЩ, че „парицата е царица“. Според мен обаче капитализмът е царството на индивидуализма. Парите дават много повече индивидуална свобода, дават възможност отделният човек да е по-малко зависим от определена общност с нейните норми, от общество и място, а следователно - и по-малко отговорен към другите и морален. „Парите не миришат“ - те не само дават възможност човек да получи почти всичко, от което се нуждае, навсякъде по света, но и да влияе върху хора и институции. Дори да са придобити по не съвсем почтен начин, несъответстващ с представите ни за добро и морал, те могат да осигурят имидж на почтеност.

Истинските властимащи, „световните властелини“, хората с най-много пари, влияние и власт се стремят да управляват глобално чрез водещите световни държави. Те може да не са задължително политици - за политиците е най-важно да са добри изпълнители и публични лица. Все пак, както е известно, в САЩ президентите обикновено са богати хора, излъчвани от няколко клана. Страната на неограничените възможности наистина е такава за определен кръг хора.

В тези общества е точното място за всеки богат човек, който иска да стане още по-богат и има глобални амбиции. Там имигрантите с много пари са добре дошли. Обществото като цяло също печели, има висок стандарт и така се поддържа лоялността и привързаността на обикновените хора, в допълнение към нормалните човешки инстинкти за принадлежност към общност - все пак никой индивид не може да е самотен остров, макар англичаните да твърдят това за себе си на шега.

Страни като Англия и САЩ благоденстват чрез привличане по един или друг начин на блага - капитали, природни и други ресурси, „мозъци“ -, и чрез изнасяне на проблеми. Например през последните десетилетия изнасят екологичните си проблеми, респективно замърсяващите природата производства.


Агресивност и фалшива позитивност

Агресивността се смята за нещо хубаво в Щатите. Това може да се види в масовата култура и филмите, а също съм го чувала от американец-методистки пастор. Някога мислех, че под това американците разбират активност и енергичност, но по-късно разбрах, че говорят буквално. Да си агресивен означава да си борец, да атакуваш конкурентите си, да ги отслабиш, за да постигнеш ти успех. Между другото, това е нещо доста различно от българската култура, където хората си пожелават по празници „да бъдем по-добри“ или се терзаят по различни злощастни поводи, че не са достатъчно добри.

Вероятно предисторията може да се проследи поне до зората на капитализма, когато Британската империя е съумявала да се възползва от повишената агресивност на част от своите поданици и да получи икономическа изгода, като е заточвала затворници в Америка и Австралия и е давала възможност на авантюристи и бунтари да пътуват през моретата и покоряват далечни земи.

Агресията и експолатацията са начина на оцеляване на тези общества. Заедно с това днешната англосаксонска култура смята себе си за и си е изградила имидж на позитивно насочена. Те се смятат за оптимисти, търсещи преди всичко възможностите и вярващи в крайния успех. Но истинска ли е тази позитивност – докато виждаш и търсиш възможностите за себе си, да пречиш на другите да правят същото? За мен това е деструктивност.

В този смисъл основателни са били критиките на някогашните комунисти, че капиталистическията строй е експлоататорски и империалистически. Друг е въпросът, че алтернативата, която са предложили и реализираха за известен период от време, не бе добра и се провали.


Управление на общественото мнение и настроение

Вероятно всички властимащи във всички времена са мечтали за това, което днешните постигат чрез медиите, ИКТ и с използване на психологически техники. Някога са прилагали само физическо насилие, а днес залагат на първо място на по-изтънчените методи.

Световните властелини могат да управляват масовото съзнание, за да постигнат желаните от тях резултати на избори, било то политически или дори музикални като тези на „Евровизия“ (пак с политическа цел). Начинът е подобен на този, по който се формират предпочитанията и настроенията на потребителите на пазара.

Картината в нашите глави за света, в който живеем, е целенасочен обект на въздействие и моделиране. Например не може да се вярва на внушаваните от медиите представи за разположение на силите или за съперничещи лагери, защото някои вече подчинени страни може да бъдат представяни като противници само за удобство, а впоследствие да се разиграват различни сценарии по подобие на познатия ни „добър и лош полицай“. Как някоя страна би се съгласила да бъде представяна по този начин? За съжаление днес всяка страна може да бъде подчинена чрез серия от (пред)изборни манипулации, като начело бъдат издигнати удобни политици-марионетки, които провеждат „реформи“ дотогава, докато ключовите позиции не се заемат от техни хора. Това изглежда е като нов опасен вирус, с който досега обществата не бяха се сблъсквали в такъв мащаб и към който нямаха имунитет.

Световните властелини и в това отношение действат глобално, не признавайки граници и държавен суверенитет. Правят го както спрямо държави, обявени за недемократични и държави на злото, така и спрямо „приятели“ - нови съюзници от бившия съветски блок или стари от „Стара Европа“, както спрямо по-малки и слаби страни, така и спрямо големи и развити страни, някогашни „велики сили“. „Англия няма приятели, има интереси“ е известна стара сентенция.

По отношение на неприятелите такива намеси се оправдават с налагането на демокрация и зачитане на човешките права, а по отношение на „съюзниците“ – с корумпираност, нарушаване на правилата..., дори с несимпатичност. Под „несимпатичност“ имам предвид България, тъй като не е трудно да се забележи как в медиите в различни страни продължават да се публикуват тенденциозно негативни статии за България, както това беше по времето на Студената война, а хубавите неща обикновено се подминават. Българите винят себе си за лошия си имидж, но вероятно има и големи политически интереси и цели зад това. А ние определено не сме по-лоши от другите и това си е чиста дискриминация, неразличаваща се от расовата, „антисемитизма“ или всяка друга.


Технични общества

Струва ми се, че световните властелини малко се интересуват от философия и философски въпроси. Те са практични и прагматични, но преди всичко тяхната философия е „аз искам“, а социалните науки, също както и инженерните и точните, трябва само да им предоставят технологиите и техниките, за да постигнат желаното. Мисля, че ако, образно казано, Христос слезе при тях, те ще се интересуват само от това как да усвоят неговите умения и техники и да ги приложат. Разбира се първо ще се уверят, че не ги застрашава (иначе би влязал в действие сценарий като в „Междузвездни войни“) и ще се опитат го подчинят и третират като лабораторен екземпляр.

Желанията на обикновените хора не трябва да пречат на властелините да постигнат своите. Мисля, че поради тази причина в индивидуалистичните общества открай време се насърчават първичните инстинкти. Нормално е всяко общество да има ограничения и табута и ми е трудно да повярвам, че става въпрос само за масова култура и индивидуални свободи. По-скоро целта е ексцентричността, сексуалната разюзданост, употребата на алкохол и зависимостите да се приемат за наличие на свобода и така хората да не мислят за действителните си свободи. Хората се насърчават, скрито и не – чрез рекламите и масовата култура -, да увреждат здравето си с рискован секс, алкохол, тютюнопушене и наркотици, а след това те самите и обществото плащат огромни суми за лечение, за което разбира се има и финансови интереси, доколкото редица индустрии печелят от тези пороци, включително фармацевтичната.


Екологично късогледство

Природата се третира по същия начин, както и обществото – като ресурс за постигане на индивидуалните и корпоративните цели на малки групи хора и за реализиране на техните неограничени възможности. Обществата на индивидуализма не са способни да се справят с екологичните проблеми, така както са безсилни и в социалната сфера. Но докато в последната нещата се балансират в известна степен от излъшъка от блага, който те съсредоточават от (и за сметка на) останалия свят, то по отношение на екологията това няма как се случи.

Днешното екологично състояние представлява провал на господстващия англосаксонски капитализъм. За разлика от хората и обществата природата не може да бъде манипулирана и експлоатирана безкрайно.Човечеството достигна предела и започна да осъзнава това. За разлика от червеите, които разяждат ябълката, ние нямаме къде да отидем след това, дори и властелините с неограничени възможности. Не се знае дали някога и кога хора ще могат да напуснат земята и да колонизират други планети или обекти в космоса.

Водещите държави и лидери се опитват и тук да поемат инициативата, но техният подход засега очевидно се свежда до просветителство – да алармират за ситуацията и опасността. При това продължава да има могъщи икономически интереси, които се противопоставят на действията за справяне с екологичните проблеми. Екологичните цели, които се поставят в различни документи и форуми, или се оценяват като недостатъчно амбициозни, или не могат да бъдат приети. Всъщност дори да бъдат приети, съмнявам се доколко могат да бъдат изпълнени, защото устойчивото развитие изисква различна житейска философия от индивидуализма и потребителството. За съжаление Европа, Европейският съюз, водещите европейски държави и нарастващ брой от останалите все повече попадат под, меко казано, англосаксонско влияние, а следователно се отдалечават от устойчивото развитие.


3. КАКВО ПРЕДСТОИ?

Отрицание и смяна на водещите концепции и начин на живот

Разочарованието от сега утвърдените и доминиращи възгледи, свързани с капитализма/ индивидуализма и може би демокрацията, ще доведе до отрицанието им и замяната им с други, в съответствие със спиралата на развитието, позната от Хегеловата диалектика. Това означава отрицание не само на теорията, но и на практическото й измерение в живота, включително на сегашното световно лидерство и свързаните с него взаимоотношения и организации.

Все още не се знае коя ще е новата доминираща концепция и кои ще са нейните носители. Възможно е тя да е свързана с екологията, доколкото екологичните проблеми са все по-остри и неизбежно ще застанат в центъра на вниманието на хората, а органическата неспособност на водещите индивидуалистични общества и лидери да справят с тях ще бъдат осезателно почувствани от всички. Силата и остротата на съпротивата при тази смяна на лидерството може би ще зависи точно от остротата на проблемите, а също и от това дали ще бъде намерен начин за космическа експанзия и ново колонизиране. В последния случай властелинските кръгове по-скоро биха третирали земята като проядена изгнила ябълка и биха търсили егоистично спасение.

Не е изключено сегашната тенденция на глобален тотален контрол и манипулиране да продължи, но като придобие регионални, националистически или други подобни измерения, особено като се има предвид, че сегашната опозиция на глобалния БигБрадър, която запази някакъв потенциал и способност за организирана съпротива, включително подходяща за това психологическа нагласа на населението, не се характеризира с демократичност. В крайна сметка наличието на множество тоталитарни центрове пак би било плурализъм и оттук би могло да последва положително развитие в по-далечна перспектива.


Справяне с бигбрадърството

Бигбрадърският проблем не се дължи на революционното развитие на технологиите от последните десетилетия, респективно на ИКТ и психологическите методи за въздействие. Джордж Оруел е създал този образ в романа „1984“ малко след Втората световна война, като противопоставяне на тоталитаризма и пропагандата от онова време, когато е имало само радио и кино, а бумът в развитието на психологията предстоял. Но развитието на технологиите направи бигбрадърството по-изтънчено и го издигна на ново ниво.

Иска ми се да се надявам, че използването на ИКТ и психотехниките от властимащите за контрол и манипулиране поведението на отделни индивиди, общества и на световната общност ще бъде преодоляно. Това би могло да стане с използване на същите средства - например ако получат по-силно развитие и разпространение такива ИКТ, които са насочени към защита на личното пространство и свобода. Възможно е уменията на световните властелини за прилагане на ИКТ и психотехниките за въздействие да бъдат усвоени и използвани от множество центрове на властта. Заедно с това обаче хората и обществата постепенно ще се научат да ги разпознават и да не им се поддават. Проблемът бигбрадърство, сега замитан под чергата целенасочено (от властимащите) или поради нежелание и страх, постепенно ще бъде осъзнат и оценен като приоритетен.

Възможно е също така, колкото и фантастично да звучи, психологията, общуването, взаимодействието между хората в обществото да се развият в нови насоки, свързани с повече споделяне и прозрачност на живота и мислите на всеки един пред всички останали.


Триада индивидуализъм-социалност-екологизъм

Човешката агресивност, властолюбие и алчност, които стоят в основата на днешните проблеми, са толкова изконно присъщи на човека, колкото и социалните инстинкти и нуждата от общност, принадлежност и взаимопомощ. В новата история за първи път индивидуалното и социалното измерения на човека представляваха водеща диада и „единство и борба на противоположностите“. Всъщност индивидуализмът се появи заедно с капиталистическия строй. И докато индивидуализмът/капитализмът, който предшестваше социализма и го изпрати в историята (или поне неговите най-радикални и организирани носители), изглеждаше триумфален победител в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век, сега той се оказва едностранчив и недостатъчен сам по себе си.

В този смисъл вероятно ще има завръщане и засилване на социалните, общностните елементи и засилване на контрола върху тези индивиди и групи „властелини на света“, които сега притежават огромна и неконтролируема власт. Социализмът със сигурност ще се различава от съветския и ще се изразява по-скоро в привързаност към общността, сътрудничество и отговорност към обществото. Последната няма да е като „социалната отговорност“, която подобно на популярната някога „гласност“ зависи само от добрата воля, а ще бъде задължение и ценност.

Към досегашната диада индивидуализъм-социализъм ще се присъедини и екологизмът. И може би точно от екологизма ще дойде най-силният тласък за промяна и за изместване властта от индивидуализма. Въпросът е дали няма да бъде твърде късно.

Ако се опираме на досегашния опит, екологичният проблем ще продължава да се замита под чергата, както поради съпротивата на индивидуализма и съществуващите могъщи икономически интереси и влияния въру общественото съзнание, така и поради психологическо отричане от страна на обществото. Това ще продължи дотогава, докато екологичните проблеми се усетят наистина остро от много хора и те се превърнат в екологични катаклизми. Защото иначе и сега има много индикатори за промяна в климата и се чуват гласове, че катастрофата предстои след едно или повече десетилетия, но хората са твърде заети с проблемите в диадата „индивид-общество“.

Виждаме как лидерите на индивидуалистичните общества се опитват да играят лидерска роля и по отношение на екологията. Но те едва ли ще бъдат успешни в това, защото справянето с тези проблеми изисква различна философия от тяхната, включително отказ от консуматорството. Поради импотентността си в това отношение, възможно е те да прибягнат до имитиране на промяна и така да забавят и затруднят действителното намиране на екологични решения.

Иска ми се да вярвам, че алтернативни проекти с ефикасен екоаспект ще се появят преди екологичната катастрофа и ще я предотвратят. Можем само да гадаем дали ще включват добрата стара държавност и национализма, които за момента изглеждат като единствена надежда за корекция на глобалния индивидуализъм и бигбрадърство.

Ако все пак оцелеем, идеалното би било да се постигне баланс между индивидуализъм, социалност и екологизъм. Разбира се, всеки идеал е утопичен и дори да е преследван, никога не може да бъде напълно постигнат. И доколкото двуполюсността е нормалното и стабилно положение в природата, вероятно ще има ново групиране по двойки в триадата индивидуализъм-социалност-екологизъм. Това може да бъде вариация на познатите ни от историята на хомо сапиенс диади общество-природа (от ранните стадии на развитие) и индивидуализъм-социализъм. Възможно е дори, при избягване на екологична катастрофа, да дебютира диадата индивидуализъм-екологичност. Смятам обаче, че преди това индивидуализмът ще е претърпял трансформация и катарзис, като преди всичко ще се е освободил от потребителството и (надявам се) от бигбрадърството. Във всеки случай следващата диада най-вероятно ще включва социалността, било то като преход или като по-трайно състояние.

Ако индивидуализмът и социализмът са две противоположни крайности на едно и също нещо, би ли могло да очаква сближаването им в по-далечна перспектива? Вероятно тогава ще се е очертал ясно трети елемент в диадата. Може би това би била духовността или всичко онова, което сега е свързано с божествеността? Или пък може да се роди от технологиите?

В заключение, може би тези размисли за някои звучат познато, за други като опит за фантастика а ла Оруел, а за трети - налудничаво. Надявам се, че все пак ще накарат всеки да се замисли и поне понякога да се опитва да възприеме новините от медиите от тази гледна точка.