петък, 2 октомври 2009 г.

Работа от дистанция

rfi.bg >> Работа от дистанция

16 млн европейски служители на заплата са работили от дистанционно от дома си поне веднъж в месеца.

Това представлява над 60-процентно увеличение в сравнение с 2004. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие обаче размерите на тази тенденция остават все още незначителни. Работата от разстояние има много предимства, за които не винаги се сещаме. Освен известна свобода за служителите тази новост предлага и доста сполучлив начин за справяне с огромните задръствания във всички европейски страни. Това е и причината, която накара в началото на септември 150 големи предприятия в Холандия да подпишат общо споразумение. Според него, служителите в тези предприятия ще могат да работят два пъти седмично от дома си. Оказва се, че Холандия е станала прекалено малка за броя на автомобилите, който възлиза на над 7 млн! От 2005 г. насам задръстванията са се увеличили с 35 %, а приватизацията на железопътния транспорт не доведе до очакваното подобряване на положението. 15 % от влаковете не пристигат навреме и много от холандците предпочитат да се придвижват с автомобил. Наскоро, социалните партньори се събраха в рамките на работна група, за да потърсят разрешение на проблемите със задръстванията. В разговорите участваха представители на правителството, синдикатите, големите градове, работодатели и всички бяха единодушни, че има смисъл да се намали броя на хората отиващи ежедневно до работните си места. Ларс Хрипот, секретар на работната група за мобилността:

"Нуждаем се от промяна в поведението и културата на предприятията. Много работодатели искат да контролират служителите си като виждат седнали край бюрата си. Проучванията обаче показват, че хората, които работят у дома си са по-продуктивни. Модерните предприятия работят по този начин и са доволни от това."

ABN Amro, IBM, KLM Air France са само част от общо 150-те големи предприятия, които подписаха споразумението за развиване на работата от разстояние. Общо 500 000 служители ще бъдат окуражавани да работят от дома си. Ако всички работят по един ден седмично вкъщи, автомобилният трафик ще намалее с около 20 %, показват проучванията.

Скандинавските страни започват да развиват работата от разстояние още с въвеждането на новите технологии. Най-често този метод се използва в Швеция и въвеждането му започва още в края на 80-те години. В момента 10 % от активното население в страната участва под една или друга форма в това явление. 90 % от шведските предприятия с над 500 служители имат сътрудници, които работят дистанционно поне ден и половина седмично. Това съотношение спада на 40 % за предприятията с 10 до 100 служители. През последните десет години обаче броят на работещите дистанционно в Швеция не се е увеличил. Според социолози, това се дължи на отчуждаването и изолирането на работещите дистанционно. Мнозина хора решават да се върнат на работа в структурата на предприятието след като са работили дистанционно.

У нас по-популярно е понятието “работа от разстояние”, отколкото дистанционна работа. Според проучване две години само 4.3 % от българите работят от разстояние, но едва 0.8% от тях работят у дома като това е тяхното постоянно занимание. От Фондацията за изследване на риска, ръководили пручването, смятат тази ниша на пазара у нас за подценена. Но пък специалисти по човешки ресурси отбелязват, че за все повече хора мобилността има голямо значение. А и все повече компании спестяват от офисни разходи като организират работата на служителите си дистанционно, особено сега в период на криза. Но все още работата от разстояние у нас се тълкува погрешно като "надомна работа". Напоследък се налага понятието flex work от наименованието на проекта за работа от дистанция, развиван от Европейската комисия. Просто, работейки дистанционно хората не участват в ежедневния живот на екипа и не се сблъскват с "полезни" колеги и шефове. Но, не от всяка професия става дистанционна работа. Да започнеш деня си с чаша кафе по пантофи слушайки любимата си музика е примамлива възможност предимно за ИТ специалисти, архитекти, счетоводители, хора от медиите и сферата на науката. Но сред мобилните служители се нареждат и тези, които извършват консултантски услуги, банкови служители и търговски и маркетингови специалисти. Всички те се нуждаят от добър компютър и бърза интернет връзка. Това са все хора, които могат да си позволят гъвкаво работно време. Най-голямото предимство за Наталия, която работи дистанционно за едно списание, е че може да разполага както иска с времето си. Тя няма фиксирано работно време и може спокойно съвместява работата с ходене на лекции. Мира се грижи за счетоводната дейност на 10 фирми и нейният офис е базиран в апартамента й. Откакто работи в къщи Мира не става рано и си спестява безумния градски трафик. Не е за пренебрегване фактът, че доходите й са се увеличили многократно. В сегашната ситуация на криза нейни колеги счетоводители предлагат услугите си за почасова работа от вкъщи . Те търсят допълнителни доходи. А всички онези, които използват дистанционния начин на работа, са намерили вече индивуалните решения за своя работен режим. и доходи. Реално погледното, работата в къщи може да бъде по-доходоносна, отколкото работата на трудов договор. Освен това трудовият договор винаги може да бъде прекратен и това прави човека зависим, твърди Теодор, който пише за пет медии. Човек обаче трябва да е много дисциплиран, защото има опасност да прекара деня в чести разходки до хладилника. За разпространение на всички форми на дистанционна работа у нас работи Българската асоциация за работа от разстояние.


Любомир Бояджиев, Мануела Манлихерова

Няма коментари: